Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons przesłała wspaniałe zdjęcia Charona. Satelita Plutona usiany jest kanionami (zdjęcia)

Sonda New Horizons przesłała na Ziemię szczegółowe zdjęcia największego księżyca Plutona, Charona. Fotografie w wysokiej rozdzielczości odsłaniają szczegóły powierzchni satelity. Widzimy na nich kaniony i góry.

 / Fot. NASACharon ma dwa razy mniejszą średnicę niż Pluton. Tym samym jest największym satelitą w stosunku do swojej planety w Układzie Słonecznym - przypomina NASA.

Dotychczas wyobrażaliśmy sobie, że powierzchnia Charona jest ozdobiona kraterami pozostałymi po zderzeniach z kosmicznymi obiektami. Okazuje się, że jest ona dużo ciekawsza niż przewidywano. Na północ od równika księżyca znajduje się pas kanionów, rozciągający się na długości ponad 1600 kilometrów. Są one cztery razy dłuższe i dwa razy głębsze niż Wielki Kanion w Ameryce Północnej.

Zdjęcia wykonano 14 lipca podczas historycznego przelotu Sondy New Horizons nad Plutonem. Na Ziemię dotarły 21 września. Sonda znajduje się obecnie 5 mld kilometrów od Ziemi.

Na początku września na dyskach sondy znajdowało się 95 proc. zebranych przez nią informacji. Na Ziemię trafi w najbliższych miesiącach kilkadziesiąt gigabajtów danych.

Czytaj także: Na Marsie występuje woda. Przełomowe odkrycie na Czerwonej Planecie


Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach.NASA/JHUAPL/SwRI

NASA/JHUAPL/SwRI

NASA/JHUAPL/SwRI


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.