Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3161 miejsce

Sonda New Horizons przysłała na Ziemię najdokładniejsze, jak dotąd, zdjęcia Plutona (zdjęcia, wideo)

Sonda New Horizons przysłała na Ziemię zdjęcia pokazujące powierzchnię Plutona. To, jak dotąd, najbardziej szczegółowe fotografie pokazujące planetę karłowatą. Lepszych w najbliższych latach nie zobaczymy.

 / Fot. Fot. NASA/JHUAPL/SwRI14 lipca sonda New Horizons dokonała historycznego przelotu nad Plutonem. Od tego czasu systematycznie przesyła na Ziemię kolejne dane i fotografie dotyczące zarówno planety karłowatej, jak i jej księżyców. Tym razem zdjęcia przesłane przez sondę pokazują pas o szerokości 80 kilometrów - podaje NASA.

Alan Stern z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado zwraca uwagę, że uzyskanie zdjęć tej jakości pokazujących szczegóły Wenus czy Marsa zajmowało dekady i wymagało wielu przelotów nad tymi planetami. W przypadku Plutona udało się to za pierwszym razem.

Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu 2014 r. obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach.

Obiekt kieruje się ku kolejnemu celowi. W styczniu 2019 r. dotrze do planetoidy 2014 MU69 znajdującej się około miliarda kilometrów od Plutona.


Fot. NASA/JHUAPL/SwRI


Fot. NASA/JHUAPL/SwRI


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.