Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons przysłała pierwsze zdjęcia Plutona wykonane podczas podejścia do planety

Sonda New Horizons dostarczyła pierwsze zdjęcia Plutona zrobione podczas podejścia do tej planety karłowatej. Na fotografiach oprócz Plutona widać jego największy księżyc - Charon.

 / Fot. NASA/JHU APL/SwRI/Steve GribbenZdjęcia wykonane zostały 25 i 27 stycznia z odległości 203 milionów kilometrów (dla porównania odległość Ziemi od Słońca wynosi 149,5 mln kilometrów). Jak zapowiedziano wcześniej fotografie zostaną wykorzystane w nawigacji i pomogą sondzie pozostać na kursie - podaje Space.com. Finał misji nastąpi 14 lipca, gdy obiekt dokona przelotu w pobliżu Plutona.

NASA opublikowała zdjęcia wykonane przez New Horizons 4 lutego, czyli w dniu urodzin Clyde'a Tombaugha - astronoma, który w 1930 r. odkrył Plutona.

Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. Przez 1873 dni lotu była utrzymywana w stanie hibernacji. W grudniu New Horizons została wybudzona. Warto przypomnieć, że sygnał wysłany przez nią leciał na Ziemię przez 4 godziny i 22 minuty.

Czytaj także: Jak wyglądały Tatry 20 tys. lat temu? Naukowcy z Krakowa stworzyli ich mapę (wideo)


14 lipca podczas kulminacyjnego momentu misji sonda będzie znajdować się 7,5 mld kilometrów od Ziemi. Instrument badawczy został wyposażony w teleskop LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager). Dostarczy on naukowcom zdjęcia nie tylko Plutona, ale też jego księżyców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.