Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons rozpoczyna kolejny etap misji. Do lipca obiekt będzie się zbliżał do Plutona

Sonda New Horizons rozpoczęła pierwszy z etapów obserwacji Plutona. Kulminacyjny moment nastąpi 14 lipca, gdy obiekt znajdzie się najbliżej planety.

 / Fot. NASA/JHU APL/SwRI/Steve Gribben14 lipca odległość sondy New Horizons od Ziemi wyniesie 7,5 mld kilometrów. "Pierwsza misja NASA do odległego Plutona będzie zarazem zbliżeniem ludzkości do tego zimnego, niezbadanego świata w Układzie Słonecznym" - twierdzi Jim Green, dyrektor Planetary Science Division w NASA. Dodaje zarazem, że zespół odpowiadający za New Horizons pracował ciężko, by pierwsza faza zbliżania do Plutona przebiegła bez przeszkód - czytamy na stronie agencji.

Sonda New Horizons została wyposażona w teleskop LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager). Dostarczy on naukowcom zdjęcia nie tylko Plutona, ale też jego księżyców. Co ciekawe, teleskop jest również częścią systemu nawigacji obiektu. Naukowcy z NASA twierdzą, że muszą doprecyzować przy jego pomocy wiedzę dotyczącą położenia Plutona w momencie, gdy sonda będzie najbliżej niego. Nawigacja optyczna rozpocznie się w tym miesiącu. Zdjęcia planety posłużą do jej dokładnego zlokalizowania.

W pierwszej fazie zbliżania do Plutona, która potrwa do wiosny, New Horizons będzie zbierać dane z instrumentów pomiarowych. Zbada między innymi wysokonergetyczne cząstki pochodzące ze Słońca oraz Pasa Kuipera.

Czytaj także: Awaria na ISS. Rosjanie twierdzą, że wyciekał amoniak. NASA uspokaja


Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach. W tym czasie sonda New Horizons przebyła 4,6 mld kilometrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.