Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons skieruje się ku asteroidzie w Pasie Kuipera. Ostateczny wybór obiektu nastąpi wkrótce

NASA wyznaczyła potencjalny kierunek dla sondy New Horizon, która 14 lipca dokonała historycznego przelotu nad Plutonem. Jest nim planetoida 2014 MU69 znajdująca się w Pasie Kuipera.

 / Fot. NASA/JHUAPL/SwRI/Alex Parker2014 MU69 znajduje się blisko miliard kilometrów od Plutona. To jeden z dwóch potencjalnych obiektów w Pasie Kuipera, który NASA wyznaczyła na kolejny cel sondy New Horizons. Należy jednak pamiętać, że agencja nie zatwierdziła jeszcze oficjalnie, że dotarcie do wspomnianej wyżej asteroidy stanie się kolejną misją sondy.

Wczesny wybór celu jest konieczny, bo specjaliści z NASA muszą określić kurs i skierować New Horizons we właściwym kierunku. Nastąpi to podczas planowanych czterech manewrów w październiku i listopadzie bieżącego roku - podaje agencja. Sonda mogłaby dotrzeć do 2014 MU69 na początku stycznia 2019 r.

New Horizons przeleciała nad Plutonem 14 lipca o godzinie 13.49 czasu środkowoeuropejskiego. Misja trwa od ponad 9,5 roku. Próbnik przebył blisko 5 mld kilometrów zanim dotarł do planety karłowatej.

Czytaj także: Ucieczka z czarnej dziury jest możliwa? Tak twierdzi Stephen Hawking


Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku z Przylądka Canaveral. Przez 2/3 czasu lotu, czyli 1873 dni znajdowała się w stanie hibernacji. W grudniu obiekt wybudzono. Sygnał z niego dotarł na Ziemię po czterech godzinach i dwudziestu dwóch minutach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.