Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons zaniesie wiadomości dla obcych cywilizacji? W sieci trwa zbiórka na ten cel

Sonda kosmiczna New Horizons, która w lipcu przeleci nad Plutonem może po zakończeniu misji stać się posłańcem wiadomości dla obcych cywilizacji. W pomysł zaangażował się Jon Lomberg, twórca wiadomości dla obcych, które trafiły w kosmos dzięki sondom Voyager 1 i 2.

 / Fot. NASAOne Earth Message to projekt, który pozwoli "przekształcić" sondę kosmiczną New Horizons w posłańca wiadomości dla zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich - podaje Space.com. 14 lipca obiekt przeleci nad Plutonem i po ponad 9 latach zrealizuje swój główny cel.

Inicjatywą One Earth Message kieruje Jon Lomberg - człowiek, który stworzył złote tablice z informacjami o naszej cywilizacji, które trafiły w przestrzeń kosmiczną dzięki sondom Voyager 1 i 2 w 1977 r. Były to płyty, które dziś możemy nazwać "analogowymi". New Horizons miałaby zanieść w przestrzeń dane cyfrowe.

Jakie wiadomości polecą w przestrzeń kosmiczną? Zdecydują o tym ludzie z całego świata. Projekt ma być formą "wiadomości w butelce". "To prawdziwa szansa, by spróbować pomyśleć na własny temat z bardzo dalekiej perspektywy" - tłumaczy ideę Lomberg. Co ciekawe pomysł ma zostać ufundowany przez internautów. Póki co zebrano 13 tys. z 500 tys. dolarów. Zbiórka prowadzona jest w serwisie fiatphysica.com.

Tablice wyniesione przez sondy Voyager mierzyły 30 centymetrów i były pokryte złotem. Zawierały specjalne igły, które umożliwiały odczyt wiadomości. Nie zapomniano również o instrukcji ich obsługi. Co zawierały? M.in. 115 analogowo przetworzonych obrazów, zapis audio odgłosu pioruna, muzykę i pozdrowienia w 55 językach.

Czytaj także: Szwedzki student stworzył flagę planety Ziemia. Miałaby zostać wykorzystana podczas misji załogowych na inne planety


Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. Przez 1873 dni lotu była utrzymywana w stanie hibernacji. W grudniu New Horizons została wybudzona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.