Facebook Google+ Twitter

Sonda New Horizons zbliża się do Plutona. Zobacz kosmiczny taniec planety karłowatej i jej księżyca

Naukowcy z NASA przygotowali film poklatkowy prezentujący Plutona i jego największy księżyc - Charon. Sekwencja zdjęć pokazuje pełny obieg satelity wokół planety karłowatej. Kosmiczny "taniec" ma swój urok ze względu na wzajemne oddziaływanie grawitacyjne obiektów.

 / Fot. NASA/JHU APL/SwRI/Steve GribbenNASA przygotowała animację ze zdjęć, które przesłała sonda New Horizons. Zostały one wykonane między 25 a 30 stycznia 2015 r. przez teleskop LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager). Fotografie są częścią misji OpNav i zostały wykorzystane do nawigacji sondy - podaje NASA

Na filmie możemy zobaczyć pełny obieg Charona wokół Plutona. "Dzień" na planecie karłowatej i jej księżycu trwa 6,4 dni ziemskich. Pierwsze z serii wykorzystanych w animacji zdjęć zostało wykonane, gdy sonda znajdowała się około 3 miliardów kilometrów od Ziemi i 203 mln kilometrów od Plutona. Ostatnia fotografia powstała 5 mln kilometrów bliżej. Efekt kołysania, który da się zaobserwować związany jest z wzajemnym przyciąganiem grawitacyjnym planety karłowatej i jej satelity. Charon ma masę 1/8 Plutona.

Sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. Przez 1873 dni lotu była utrzymywana w stanie hibernacji. W grudniu New Horizons została wybudzona. Warto przypomnieć, że sygnał wysłany przez nią leciał na Ziemię przez 4 godziny i 22 minuty.

Czytaj także: Jakie zmiany zaszły na Słońcu? Zobacz niezwykłą animację przygotowaną przez NASA (wideo)


Kulminacyjny moment misji New Horizons planowany jest na 14 lipca, gdy sonda znajdzie się się 7,5 mld kilometrów od Ziemi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.