Facebook Google+ Twitter

Sonda Rosetta po 10 latach lotu weszła na orbitę komety. Teraz czas na wysłanie lądownika

Po 10 latach, pięciu miesiącach i czterech dniach sonda kosmiczna Rosetta znalazła się w pobliżu komety 67P/ Czuriumow-Gierasimienko.

 / Fot. By DLR (http://www.flickr.com/photos/dlr_de/11962922525/) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsSondę Rosetta wystrzeliła Europejska Agencja Kosmiczna. Zadanie obiektu jest wysłanie na kometę 67P/ Czuriumow-Gierasimienko lądownika. Po ponad 10 latach od wylotu sonda dotarła wreszcie na orbitę komety. Jak donosi Rzeczpospolita obiekt przebył do tej pory 6,4 mld kilometrów i pięciokrotnie okrążył Słońce. Odległość jest na tyle duża, że kontrolerzy czekali 22 minuty na potwierdzenie włączenia silników Rosetty. Dostarczyła ona zdjęcia z odległości 130 kilometrów od komety.

Zaczyna się chyba najtrudniejszy etap misji. Lądownik Philae ma wylądować na komecie i rozpocząć badania jej jądra i aktywności. Planowo manewr ma zostać przeprowadzony w listopadzie. Lądownik waży niecałe 100 kilogramów. Ma niewielkie rozmiary: 1 metr na 0,8 metra. Zbudowano go z włókna węglowego i aluminium. Lądownik wyposażony jest w instrumenty badawcze, które pozwalają dokonać wierceń na głębokość ponad 20 centymetrów.

Rosetta będzie sztucznym satelitą komety 67P/ Czuriumow-Gierasimienko do przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.