Facebook Google+ Twitter

Sonda Rosetta wykonała kosmiczne selfie. Wkrótce rozpocznie się najtrudniejszy etap misji

Sonda kosmiczna Rosetta badająca kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko wykonała "autoportret". To kolejne selfie Rosetty po ponad 7 latach.

 / Fot. Europejska Agencja KosmicznaEuropejska Agencja Kosmiczna zamieściła zdjęcie przedstawiające fragment sondy kosmicznej Rosetta, która w listopadzie ma wejść na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zdjęcie wykonane 7 września przedstawia jedno ze skrzydeł sondy. W tle widać również samą kometę, znajdującą się w odległości 50 km. To już drugie "selfie" Rosetty. Pierwszy wykonane zostało w lutym 2007 r.

Sondę Rosetta wystrzeliła Europejska Agencja Kosmiczna. Zadanie obiektu jest wysłanie na kometę 67P/ Czuriumow-Gierasimienko lądownika. Lot trwa od 10 lat, a obiekt przebył 6,4 mld kilometrów i pięciokrotnie okrążył Słońce. Odległość jest na tyle duża, że kontrolerzy czekali 22 minuty na potwierdzenie włączenia silników Rosetty.

W listopadzie lądownik Philae ma wylądować na komecie i rozpocząć badania jej jądra i aktywności. Lądownik waży niecałe 100 kilogramów. Ma niewielkie rozmiary: 1 metr na 0,8 metra. Zbudowano go z włókna węglowego i aluminium. Wyposażony jest w instrumenty badawcze, które pozwalają dokonać wierceń na głębokość ponad 20 centymetrów.

Trwają próby ustalenia optymalnego miejsca lądowania dla Philae. Do tej pory wytypowano pięć takich punktów, ale prawdopodobnie, żadne z nich nie gwarantuje bezpieczeństwa manewru - podaje TVN Meteo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.