Facebook Google+ Twitter

Sonda Świt dostarczyła nowe zdjęcia planety karłowatej Ceres. W marcu wejdzie na jej orbitę

Sonda kosmiczna Dawn (Świt) dostarczyła nowe zdjęcia planety karłowatej Ceres. Fotografie zostaną wykorzystane do naprowadzania obiektu podczas jego wejścia na orbitę planety.

 / Fot. NASA13 stycznia sonda kosmiczna Dawn przesłała zdjęcia planety karłowatej Ceres zrobione z odległości 383 tys. kilometrów - podaje NASA. Fotografie są lepszej jakości niż poprzednie, dostarczone w grudniu. Po raz pierwszy zostaną wykorzystane też w celach nawigacyjnych.

Najdokładniejsze dotychczasowe fotografie Ceres wykonał do tej pory teleskop Hubble'a. Miało to miejsce w 2003 i 2004 roku. Zdjęcia z sondy Świt nie są tak ostre, jak te zrobione przed laty, ale już pod koniec stycznia ma się to zmienić. Dzięki nim naukowcy zyskają większą wiedzę na temat badanej planety karłowatej, jak i początków Układu Słonecznego.

Sonda Dawn (czyli Świt) rozpoczęła misję 27 września 2007 r. Na przełomie lipca i sierpnia 2011 r. obiekt wszedł na orbitę planetoidy Westa. Jej obserwacja trwała do września 2012 r. 5 września tego roku sonda odleciała w stronę planety karłowatej Ceres. 6 marca powinna zakończyć się operacja jej wejścia na orbitę.

Czytaj także: Odkryto dwie nieznane planety w Układzie Słonecznym? Mogą znajdować się za orbitami Neptuna i Plutona


Ceres krąży w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ma średnicę 950 kilometrów. Jej powierzchnię pokrywa duża ilość lodu, pod którym - zdaniem niektórych naukowców - może znajdować się ocean.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.