Facebook Google+ Twitter

Sondaż CBOS: Co Polacy sądzą o demokracji? Jest najlepszą formą rządów

W sondażu CBOS 68 proc. ankietowanych uznało przewagę demokracji nad innymi formami rządów. Przeciwnego zdania było 19 proc. badanych, a 13 proc. nie miało zdania tej sprawie.

 / Fot. Aotearoa/CC-BY-3.0/wikimediaCBOS zapytał też, czy demokracja jest dobrym ustrojem. Aż 71 proc. respondentów uważa, że nie jest, ale jest najlepszym ustrojem spośród istniejących, zaś 17 proc. jest co do tego sceptycznych.

Dla 54 proc. badanych to, czy mamy demokratyczne rządy ma znaczenie, a 37 proc. jest to obojętne. 38 proc. respondentów uważa, iż w pewnych sytuacjach rządy niedemokratyczne mogą być lepsze, nie zgadza się z tym 42 proc. badanych, ale z poglądem, że rządy autorytarne są lepsze od demokracji nie zgadza się 55 proc. ankietowanych, 28 proc. ma zdanie przeciwne.

Na temat funkcjonowania demokracji w Polsce zdania są podzielone. Zadowolonych i niezadowolonych jest po 47 proc. respondentów. Co czwarty ankietowany uważa, że polityka sprzyja demokracji w Polsce, zaś 27 proc. twierdzi, że jej szkodzi. Prawie połowa badanych uważa, iż w ciągu najbliższych dwóch lat nic się nie zmieni, jeśli chodzi o demokrację w Polsce, pozostali przewidują poprawę jej funkcjonowania.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-13 listopada na liczącej 969 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

[iframe width="600" height="300"]http://www.facebook.com/plugins/recommendations.php?site=wiadomosci24.pl&width=600&height=300&max_age=1&header=true&colorscheme=light&font&border_color" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:600px; height:300px;" allowTransparency="true"" >

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

zaścianek
  • zaścianek
  • 01.12.2011 11:52

Demokracja to słowo, które posiada dość swobodne znaczenie. Każdy sobie tlumaczy jak wygodnie. Tak czy owak rację ma ten kto ma władzę. Rację także ma ten kto jest silniejszy i bogatszy, sprytniejszy i przebiegły. Może to jest demokracja? Same wybory do Parlamentu to chyba za mało jak na demokrację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 01.12.2011 07:43

Polacy to w większości hołota,złodzieje i pijacy ,nie dorośli do demokracji która jest np: w Danii,Szwecji .Jest to wina rządu który zabrał prawa do obrony uczciwym obywatelom a pofolgował przestępcom .Ten zacofany kraj potrzebuje przywrócenia kary śmierci i ukrócenia władzy kościoła,wstyd być Polakiem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.