Facebook Google+ Twitter

Sondaż CBOS: Polacy coraz krytyczniej o stanie wojennym

CBOS przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków o ocenę stanu wojennego. Okazuje się, że z upływem lat, oceny są coraz bardziej krytyczne, szczególnie wśród ludzi młodych.

Sonda

Czy stan wojenny został wprowadzony słusznie?

 / Fot. solidarność.gov/wikimedia commonsDziesięć lat temu, w 2001 r., 51 proc. Polaków decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego uważało za słuszną. Przeciwnego zdania było 25 proc., a 24 proc. nie było w stanie wyrazić opinii. Dzisiaj te oceny są już bardziej zróżnicowane.

Pozytywnie stan wojenny ocenia 44 proc. respondentów, 34 proc. uważa, że
został wprowadzony niesłusznie. 22 proc. nie ma zdania - informuje gazeta.pl za CBOS.

Zdecydowanie bardziej krytycznie oceniają stan wojenny ludzie młodzi, a ci którzy go nie pamiętają często nie mają zdania. Natomiast pozytywnie stan wojenny ocenia większość Polaków po 45. roku życia, i tak w grupie osób:

18-24 lata - za jest 24 proc., przeciw 42 proc., nie ma zdania 34 proc.,
25-34 lata - za 26 proc., przeciw 40 proc., nie ma zdania 34 proc.,
35-44 lata - za 48 proc., przeciw 32 proc., nie ma zdania 20 proc.,
45-54 lata - za 55 proc., przeciw 31 proc., nie ma zdania 14 proc.,
55-64 lata - za 59 proc., przeciw 26 proc., nie ma zdania 16 proc.,
65 lat i więcej - za 51 proc., przeciw 3 proc., nie ma zdania 16 proc.

Stan wojenny kojarzy się Polakom z ograniczeniem wolności (38 proc.), wojną, okupacją (22 proc.), trudnościami dnia codziennego (14 proc.). Tylko 19 proc. respondentów chce, by autorzy stanu wojennego zostali osądzeni, 32 proc. stwierdza, że jest za późno, 36 proc. uważa, nie powinni ponieść odpowiedzialności.

Polacy w większości wiedzą, kiedy został wprowadzony stan wojenny. Rok potrafi wskazać 63 proc. ankietowanych, miesiąc - 72 proc. CBOS przeprowadził badania na początku listopada, na reprezentatywnej próbie 969 dorosłych osób.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@ Jarek Łazik: "Niestety dopóki zyją i funkcjonują w polskim środowisku politycznym wciąż ludzie odpowiedzialni za tamte wydarzenia, dopóty prawda na ich temat nie będzie nam w 100% znana." - dopiero jak umrą to oczy się nam otworzą ?
"13 grudnia roku pamiętnego" jak większość Polaków byłem zdruzgotany. Bardzo jednoznacznie oceniałem wprowadzenie stanu wojennego. Byłem parę miesięcy po studiach.
Dziś, z perspektywy czasu, doświadczeń stanu wojennego, doświadczeń "pseudodemokracji", i nie tylko medialnej hochsztaplerki widzę to zupełnie inaczej. Właśnie tak, jak widzą to ludzie w moim wieku, nie skażeni nauką historii i religii w "demokratycznej oświacie".
W tamtych czasach wiedziałem co to Katyń, choć go w programach szkolnych nie było ...
Rok 1989 to nie rok 1980. To nie czasy spontanicznej walki. To czasy które ten wysiłek zmarnotrawiły. A co zbudowały ... s o l i d a r n o ś ć ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.12.2011 09:52

pluję na solidarność,oni ośmieszyli Polskę religijnością mieszkałem 25 lat na zachodzie i widzę jaka jest przepaść między Polską a zachodnią Europą nawet murzyni Polskę prześcignęli ,w RPA Mandela wziął w obronę ludzi pracy bo było jak w Polsce teraz,zwalniali za byle co .Każdy rząd by tak postąpił nawet "demokratyczna" Ameryka,stan wojenny to zło konieczne dlatego jego twórcy są bezkarni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 08.12.2011 20:57

to pewnie jakas marna prowokacja, ale porównywanie Jaruzelskiego do Marszałka Piłsudskiego to skrajny wyraz wtórnego analfabetyzmu....a warto czasem poczytać dobre książki historyczne....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarek Łazik
  • Jarek Łazik
  • 08.12.2011 20:53

Dokumentu są powoli odtajniane i dziś już z dużą dozą pewności można stwierdzić, że dyskusja na temat stanu wojennego powinna zostać przekierowana na zupełnie inny wątek. mam tutaj na myśli forsowaną od lat kwestię domniemania na temat możliwości sowieckiej interwencji. Nalezy pamiętać, że Jaruzelski ps. "Wolski" był lojalnym współpracownikiem sowieckich służb wywiadu wojskowego, a przy okazji trzymał w garści "polskie" WSW oraz w dużej części Zarząd II. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że stan wojenny był po prostu próbą puczu wojskowych związanych ze strukturami tamtejszego wywiadu, który na skutek wielu w tym okresie zdrad i wsyp zaczynał powoli chwiać się na i tak cieniutkich nogach. Nie można zatem wykluczyć, że inspiracja przyszła z Moskwy, a ruchy wojsk sowieckich (które ponad wszelką wątpliwość miały miejsce) były jedynie jej uwiarygodnieniem. Niestety dopóki zyją i funkcjonują w polskim środowisku politycznym wciąż ludzie odpowiedzialni za tamte wydarzenia, dopóty prawda na ich temat nie będzie nam w 100% znana. Szczęściem w nieszczęściu jest jednak fakt, że ogromną zaletą państw totalitarnych jest to, że żadne dokumenty w nich nie giną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To znamienne, że najbardziej negatywnie oceniają go (stan wojenny) ludzie, którzy go nie doświadczyli. Już widzę jak będzie oceniany przez jeszcze nienarodzonych, jeśli oczywiście się urodzą. Bo w stanie wojennym było dużo różnych kryzysów, ale nie było kryzysu demograficznego :).
Panie Robercie, a ja znam przypadek aresztowania we wsi gminnej jednego chłopa jak próbował przemknąć nocą przez drogę do sąsiada. Aresztował go jego własny, jakże odpowiedzialny syn :).
Panie Robercie, warto się zastanowić nad historią. Pan to wie najlepiej. I warto kontynuować badania statystyczne na ten temat, bo są bardzo ciekawe. A to też historia, nawet całkiem prawdziwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
SOLIDARNOŚCIOWIEC W 1980 r.
  • SOLIDARNOŚCIOWIEC W 1980 r.
  • 08.12.2011 17:11

• Żyłem i byłem w tamtym okresie w środku tego wszystkiego .
Generał Wojciech Jaruzelski zrobił to co wówczas zwykli śmiertelnicy oczekiwali .Uchronił nas przed wojną domową( były już nawoływania do wieszania na latarniach , ja nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej a byłem członkiem tamtej Solidarności). Mogła by być ta zawierucha jeszcze bardziej krwawa niż po rozpadzie w Jugosławii .
HISTORIA JUZ TO OCENIA A NAPEWNO ZOSTANIE WOJCIECH JARUZELSKI UZNANY ZA POLSKIEGO BOHATERA NARODOWEGO I TO TEGO CO UCHRONIŁ NAS PRZED BRATOBÓJCZĄ WOJNĄ .
Chyba opaczność Boża nas uchroniła prze kolejną danina polskiej krwi .
Alianci nas zdradzili w Jałcie i nas Polskę rzucili na pożarcie w łapy sowietów
!!!Naszą ta obecną niepodległość zawdzięczamy takim ludziom jak :Noblista Lech Wałęsa , generał Wojciech Jaruzelski!!!
W tamtym okresie to chyba nad nami czuwała opaczność Boża , że przeszliśmy tamtą transformację z Polski Rzeczpospolitej Ludowej na Rzeczpospolitą Polską ,BEZKRWAWO w miarę pokojowo, na tyle ile to możliwe było!
Uważam Wojciecha Jaruzelskiego za naszego bohatera narodowego!! Na równi go stawiam z Piłsudskim( odzyskał niepodległość dla Polaków)a Jaruzelski odzyskał Polskę jako suwerenie i niepodległe państwo polskie .DZIĘKI TEMU JESTEŚMY ZNOWU W RODZINIE NARODÓW I TO RÓWNIEŻ W UNII EUROPEJSKIEJ w NATO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 08.12.2011 17:07

w każdym razie jaruzelski to najbardziej nieudolny "przywódca"polski (obrazą dla gierka by było te zestawienie}a gdzie byli zwolennicy? a popatrz na samych choćby sportowców teraz we władzach biegaczka czy wielki piłkarz krzykacz wystarczy!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak można uważać Stan Wojenny za coś potrzebnego? Gdzie byli ci zwolennicy? Rozumiem, że sporo komuchów trzęsło portkami przed Solidarnością ale reszta? Komu służyły wielkie ograniczenia swobód obywatelskich? Te pozwolenia na wyjazd z miasta? Puste sklepy. Godzina milicyjna? Sam miałem kolegium bo pies dostał sr...ki i wyszedłem z nim o 23 na Ursynowie a chłopki w mundurach aż piszczały z radości, że maja komu przywalić. Na Rakowieckiej na kolegium znalazł się w składzie miłośnik zwierząt i dali mi najniższą możliwa karę do zapłacenia. O tym, że nie można było wyjechać zagranicę to nawet nie ma co wspominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.