Facebook Google+ Twitter

Sondaż CBOS. Polacy pobożnie przeżyli Triduum Paschalne

83 proc. Polaków w Wielki Piątek pościło, a 70 proc. przystąpiło do sakramentu pokuty. W Kościołach chrześcijańskich obchody Męki i Zmartwychwstania Jezusa są centralnym świętem w rocznym cyklu liturgicznym.

 / Fot. Jakub SzymczukPost ścisły, który obowiązuje katolików w Wielki Piątek oznacza powstrzymanie się od spożycia mięsa i ograniczenie do trzech posiłków w ciągu dnia, z których tylko jeden moi ze być spożyty do syta.

Tych reguł, według deklaracji złożonych przed CBOS przestrzegało aż 83 proc. Polaków.

Są regiony w Polsce, gdzie zasady postne bywają jeszcze ostrzejsze i polegają na "diecie" złożonej z chleba i wody. Zasady dotyczące postu są o wiele bardziej rygorystyczne w Kościele prawosławnym. Tam przez okres postu wiernych zachęca się do powstrzymuje się od jedzenia nabiału i tłuszczy zwierzęcych.

Na postnych zasadach wyrosła specyficzna gastronomia. Tradycyjne postne przepisy zlewają się dziś z wegańskim i wegetariańskim jadłospisem.

Podobnie wysoki odsetek respondentów CBOS deklarowało udział w spowiedzi wielkanocnej. W Polsce jest ona ciągle uszna, czyli penitent wyznaje grzechy w konfesjonale, szeptem do ucha spowiednika. Na zachodzie taka praktyka zanikła i grzechy wyznaje się przez zbiorową aklamację.

Katolików spowiedź obowiązuje dwa razy do roku: w Wielkanoc i Boże Narodzenie. Jest ona warunkiem koniecznym dla możności uczestniczenia w Uczcie eucharystycznej, czyli spożycia komunikantu, który w wierze katolickiej i prawosławnej uobecnia Chrystusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.