Facebook Google+ Twitter

Sondaż: Czy Polacy wiedzą, co mogą zrobić z niechcianym prezentem?

Często zdarza się, że otrzymany prezent nam się nie podoba, otrzymaliśmy dwa lub trzy identyczne bądź też taki sam przedmiot już mamy. Można by takie "kukułcze jajo" oddać do sklepu. Okazuje się jednak, że nie wiemy jakie mamy prawo, aby to zrobić. Przynajmniej tak wynika z sondażu OBOP, przeprowadzonego na zlecenie UOKiK.

Zdjęcie ilustracyjnego / Fot. Petr Kratochvil/publicdomainpictures.netW okresie przedświątecznym często korzystamy z różnych promocji. Okazuje się jednak, że połowa konsumentów nie wie, iż może taki towar reklamować na takich samych zasadach, jak rzeczy kupione w normalnej cenie. Sklepy oczywiście tą niewiedzę bezwzględnie wykorzystują.

Na przeciwnym biegunie są ci, którzy sądzą, że sprzedawca musi taki produkt przyjąć. Otóż nie musi. Można go zwrócić wyłącznie wówczas, kiedy sklep nas o takiej możliwości poinformował podczas transakcji. Wiedzę o tym według OBOP-u wykazała tylko jedna trzecia ankietowanych.

 / Fot. .Najczęściej właśnie mylimy reklamację towaru, który okazał się niepełnowartościowy, ze zwrotem produktu w pełni wartościowego. Ewelina Sękiewicz z Kancelarii Prawnej FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, w rozmowie z dziennikiem.pl informuje: "Jeżeli towar konsumpcyjny jest zgodny z umową i w pełni sprawny, sprzedawca nie ma prawnego obowiązku przyjęcia zwrotu takiego towaru. Przyjęcie lub odmowa przyjęcia niewadliwego towaru zależeć będzie wyłącznie od polityki wewnętrznej danego przedsiębiorcy".

Niektóre sklepy oferują możliwość zwrotu zakupionego towaru, często w określonym tylko okresie. W szale przedświątecznych zakupów, warto więc pamiętać o tym, by wziąć paragon za zakupiony produkt i dowiedzieć się czy będzie można go zwrócić oraz w jakim czasie.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

kicia
  • kicia
  • 20.12.2011 18:31

Można sprzedać na Allegro nie ruszając się z domu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radosnych świąt i oraz szczęśliwego nowego roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

... powszechną praktyką staje się zwyczaj, że rodzice wręczają kasę swojej dorastającej młodzieży przed świętami aby fanty sprawiła sobie sama według gustu i upodobań. W pewnym sensie odpada wtedy problem niechcianych prezentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolo
  • bolo
  • 19.12.2011 19:02

wyrzucić mozna..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.