Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22689 miejsce

Sondaż Homo Homini: Polacy nie chcą oddawać życia za Polskę

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", 41 proc. Polaków nie oddałoby życia za Polskę. Z kolei 19 proc. poświęciłoby dla dobra ojczyzny życie lub zdrowie a 17 proc. byłoby gotowe stracić majątek.

 / Fot. By Frankie Fouganthin (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsKomentatorzy oceniają, że wyniki sondażu są wynikiem braku zaufania do instytucji państwa, rozczarowania transformacją ustrojową i emigracją zarobkową. Niechęć miałaby budzić również propaganda sukcesu III RP, opiewająca system, który przez wielu Polaków oceniany jest jako niesprawiedliwy. W opinii Polaków, ojczyzna i rządzący nie robią nic dla obywateli.

53 proc. tych, którzy nie chcą oddawać niczego za ojczyznę to kobiety, 29 proc. stanowią mężczyźni. 25 proc. mężczyzn oddałoby za Polskę życie, 23 proc. poświęciłoby karierę, a 13 proc. byłoby gotowe utracić majątek; Tylko 10 proc. zaryzykowałoby życie bliskich.

Inaczej wyniki prezentują się u kobiet. Najwięcej z nich - 13 proc, poświęciłoby zdrowie, 12 proc. bezpieczeństwo bliskich, karierę 11 proc., a 10 proc majątek, i 7 proc. szczęście osobiste.

Badanie dowodzi, że bardziej skłonne do poświęceń są osoby powyżej 45. roku życia, choć największa grupa - 27 proc., w wieku 18-24, deklaruje gotowość oddania życia. Ludzie mieszkający w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców i większych są mniej skłonni do poświęceń w imię patriotyzmu niż mieszkańcy małych miast i wsi.

Sondaż przeprowadzono w kontekście dyskusji nad osobą płk. Kuklińskiego, który w okresie PRL przekazywał informacje dotyczące ZSRR i Układu Warszawskiego Amerykanom. Sam Kukliński zapewniał, że nikogo nie zdradzał i wszystko co robił, robił dla dobra ojczyzny. Mimo rehabilitacji Kuklińskiego, w opinii wielu Polaków nadal pozostaje on zdrajcą.

Sondaż przeprowadzono przez ośrodek IBRiS Homo Homini w przededniu rocznicy śmierci płk. Kuklińskiego. 7 lutego do polskich kin wszedł film opowiadający historie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W weekend otwarcia obejrzało go ponad 200 tys. widzów.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wczoraj wysyłałam prezenty urodzinowe dla malutkiego chłopczyka, który za parę dni skończy roczek i od urodzenia walczy z rakiem. Mam wnuka w tym samym wieku, mieszkającego w Szwajcarii. Czułam ogromny żal i wielkie rozgoryczenie - gdyby to dziecko również tam mieszkało, jego mama nie musiałaby żebrać o każdą złotówkę, potrzebną na jego leczenie. I naprawdę trudno mi się dziwić, że Polacy nie chcą umierać za Ojczyznę, w której gardzi się życiem dzieci:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co zmarłemu po ojczyźnie? Co ojczyźnie po zmarłym? Sztuką i większym zadaniem jest żyć, pracować i przynajmniej nie szkodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochać Ojczyznę bez względu jaka ona jest .
Post nie był kierowany do Pani . To co Pani napisała to wypełnianie obowiązków wobec państwa a co poza tym ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elżbieto... z całym szacunkiem, ale to frazesy. Co robię dla ojczyzny? Pracuję, płacę podatki, nie wyjechałam stąd ( choć mogłam), nie kradnę, nie zabijam, nie oszukuję fiskusa, co jeszcze może zrobić przeciętny obywatel?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pytaj co ci daje Ojczyzna ale co Ty dla niej zrobiłeś .
Polak kocha swoją Ojczyznę jak ją utraci . I tak od wieków .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykre, ja też nie oddałabym. Moja ojczyzna nie jest dla mnie matką, tylko macochą. Swoim( posłom, senatorom, urzędasom) daje, a nie-swoim ( zwykłym ludziom) - zabiera. Zupełnie jak w "Kopciuszku", z tą tylko różnicą, że ta bajka kończy się dobrze dla Kopciuszka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki sondaż nie ma żadnej wartości. To kto i czy oddałby życie za Polskę byłoby wiadomo dopiero w sytuacji gdy byłaby taka potrzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ogóle mnie nie dziwi to zjawisko. Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. To jest właśnie efekt wychowania i życia w konsumpcyjnym kraju, gdzie wszelkie wartości uznano za śmieszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.