Facebook Google+ Twitter

Sondaż: PiS tradycyjny i kościelny, PO nowoczesna i proeuropejska

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi "Rzeczpospolita" zapytała Polaków o "najsilniejsze" partie - PiS i PO. Jak postrzegamy rządzące Polską ugrupowania?

PiS tradycyjny i kościelny, PO nowoczesna i proeuropejska. // Jarosław Kaczyński składa kwiaty pod tablicą pamiątkową / Fot. PAP/Piotr PolakW sondażu przeprowadzonym przez GfK Polonia, największe różnice w ocenie partii widać w pytaniach o nowoczesność, proeuropejskość i związek z Kościołem katolickim. Aż 73 proc. badanych postrzega PiS jako partię bliską Kościołowi, podczas gdy taką opinię o Platformie ma jedynie 14 proc. Polaków. Od 2008 roku, kiedy "Rzeczpospolita" zorganizowała podobny sondaż, "katolickość" PiS wzrosła aż o 19 punktów procentowych, przy 6-procentowym skoku PO.

Dla 46 proc. badanych PO jest partią "nowoczesną". To znacznie więcej niż w przypadku ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, o którym taką opinię ma jedynie 13 proc. respondentów. Z kolei PiS jest postrzegany jako partia z wyraźniejszym "obliczem ideowym" i bardziej skupiająca się na rodzinie.

Jak mogą wpłynąć na wyniki wyborów te odmienne wizerunki PO i PiS? - Jeżeli wszystko idzie dobrze, jest wzrost gospodarczy, maleje bezrobocie, a ludzie się bogacą, to chętniej postawią na partię nowoczesną, bo to kojarzy się np. z otwarciem na świat i większymi możliwościami indywidualnymi. Gdy są ciężkie czasy, do głosu dochodzi myślenie: nieraz już bywało ciężko i jakoś dawaliśmy sobie radę. I wówczas wyborcy chętniej zwracają się ku partiom, które cenią rodzinę, tradycję, idee - mówi "Rzeczpospolitej" politolog Jacek Kloczkowski z krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej.

Po czterech latach sprawowania władzy, partię Donalda Tuska za wiarygodną uznaje 30 proc. badanych, natomiast 32 proc. uważa, że PO "potrafi sprawnie rządzić". W przypadku PiS jest to kolejno 20 i 16 proc. respondentów. Z kolei zdecydowanie więcej Polaków uważa partię Jarosława Kaczyńskiego za kłótliwą - aż 70 proc. biorących udział w badaniu. PO na taką opinię "zasłużyło" sobie u 32 proc. respondentów. - Dla mnie obie partie są jednakowo konfliktowe. Obie podsycają konflikty, bo jest im to na rękę, tyle że PO udało się przekonać Polaków, iż to PiS jest strona atakująca. Ale to wizerunek wyłącznie medialny - stwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Bartłomiej Biskup, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Zbywszek Zibowski
 • Zbywszek Zibowski
 • 12.07.2011 19:26

Gamoniu nie pouczaj(bombka dla PO 06.07.2011 00:30 ) Spojrz sie na tych z dawnej PZPR0obecnie SLD ) albo natycyh katolików z Pis co idą jak ćmy w ogień za Rydzykiem i Kaczyńskim .Teraz walnij sie w ten zakuty łeb , to moze ci klepki powskakuja na wlaściwe miejsce .Pawlak ten z PSL tez był na nicneuj zmianie gdy obalano rzą profesora Jana Plswzewskiego .O kaczyńsk8icvh to szkoda słów bo to szkodnicy i nieudacznicy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 06.07.2011 00:30

Jeżeli popatrzymy na te wyniki z punktu widzenia UE, to rzeczywiście megakorupcję, chamstwo, antypatriotyzm i złodziejstwo PO jak najbardziej jest nowoczesne i proeuropejskie.
levy! Ja też jestem chrześcijaninem, ale bardzo złym i wciąż grzeszę. Dlatego pozwolę sobie potraktować cię antychrześcijańsko: zamknij się, durniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdybym, chociaż mniemał, że etyka jaką kieruje się PiS jest chrześcijańską, to już dawno bym się zapisał do Papuasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JM
 • JM
 • 27.06.2011 18:59

@levy
Przyznaj się wreszcie kto Cię opłaca,że tak brutalnie walczysz z Pisiorkami : Napieralski czy Tusk ? Czy wszyscy, ktorzy dla tych Panów pracują muszą wyłączać myślenie ? Jeszcze nigdy nie przeczytałem słowa krytyki z Twojej strony wobec partii rządzącej,a wierz mi,że popełniają wiele błędów.Czy bezmyślne podlizywanie się zwolennikom tylko jednego ugrupowania sprawia Ci taką przyjemnosć ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 27.06.2011 17:52

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania z zielonego wzgórza
 • ania z zielonego wzgórza
 • 27.06.2011 17:35

levy Dzisiaj 10:33

a PO jest antychrześcijańskie i do tego pro muzułmańskie.
Wyszło z Iraku, wychodzi z Afganistanu, nie współpracuje z NATO w Libii itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obiektywizm rzecz jasna
 • obiektywizm rzecz jasna
 • 27.06.2011 16:37

levy ty żałosny pachołku po

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
 • Oświecony
 • 27.06.2011 11:50

Jeden kościelny drugi wierzący ale obaj umoczeni, po same ........

Komentarz został ukrytyrozwiń
Orzeł Biały
 • Orzeł Biały
 • 27.06.2011 10:52

Zgadzam się w PiS są dobrzy katolicy i w Platformie Obywatelskiej jak i w PSL również !!!!!

Jan Paweł II był , jest i będzie zawsze moim największym autorytetem ,dla mnie katolika ,razem z Prymasem Tysiąc Lecia Stefanem Wyszyńskim .
Dla mnie są autorytetami WSPANIALI DUCHOWNI z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach a nie ten diabeł wcielony Tadeusz Rydzyk !!!
Dla mnie ;Bóg ,Honor , Ojczyzna jest najważniejsze .
```````````````````````````````````Obrażanie katolików łatwo jakoś tak przychodzi tym co popierają PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego !!!!!!!
`````````````````````````````````````````````````

Czy ja jako członek Platformy Obywatelskiej jestem złym chrześcijaninem i czy jestem gorszym polskim patriotą ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 27.06.2011 10:33

Panie Ramark, próbuje pan być bezstronny?
Nie wyszło. :)
PiS jest prokościelny, a nie ''kieruje się etyka chrześcijańską'', jakby pan chciał.
Na temat PO pan ma wyrobione zdanie, a raczej jego brak, tylko insynuacje i epitety. Kieruje się pan przecież '' etyką chrześcijańską'' a'la PiS. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.