Facebook Google+ Twitter

Sondaż: Polacy o stosunkach polsko-niemieckich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-31 15:18

57 procent Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako dobre lub bardzo dobre. Tak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację Konrada Adenauera.

Agnieszka Łada z Instytutu zauważa, że odsetek optymistów z roku na rok spada. W 2000 roku polsko-niemieckie stosunki dobrze oceniało ponad 80 procent Polaków.

Agnieszka Łada podkreśla, że na ocenę stosunków polsko-niemieckich nadal duży wpływ ma II wojna światowa. 40 procent Polaków uważa, że wydarzenia sprzed 70 lat silnie oddziałują na relacje obu krajów. Taki sam odsetek ocenia, że wpływ wojny jest niewielki. Tylko 12 procent Polaków nie widzi związku między wojną a współczesnymi relacjami obu krajów.

Doktor Jacek Kucharczyk uważa, że obserwowane od kilku lat pogorszenie oceny stosunków polsko-niemieckich jest spowodowane bieżącymi sprawami spornymi pomiędzy krajami. Chodzi zwłaszcza o kwestię gazociągu północnego, wypędzonych oraz dostęp do niemieckiego rynku pracy.

Z badań wynika, że stosunki obu krajów są oceniane gorzej przez Polaków powyżej 60. roku życia. Bardziej optymistyczną wizję tych relacji oceniają ludzie poniżej trzydziestki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.