Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11558 miejsce

Sondaż. Polacy podzieleni w sprawie kary śmierci

Po ostatnim wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego w sprawie przywrócenia kary śmierci, w Polsce na nowo rozpoczęła się dyskusja, w którą włączyli się nawet biskupi. Gazeta.pl postanowiła przeprowadzić na ten temat sondaż, z którego wynika, iż w sprawie stosowania kary śmierci 51 proc. Polaków jest za, a 45 proc. przeciw.

 / Fot. CACorrections (California Department of Corrections and Rehabilitation)/Public DomainWśród zwolenników stosowania kary śmierci, większość stanowią mężczyźni - 57 proc. 46 proc. to kobiety. Najwięcej popierających jest wśród ludzi młodych. Za przywróceniem opowiada się aż 62 proc. ankietowanych w wieku 18 - 24 lata. W grupie osób w wieku +60 lat, większość stanowią przeciwnicy najwyższego wymiaru kary - 52 proc.

Jeżeli chodzi o preferencje polityczne, największy odsetek popierających karę śmierci jest wśród osób, które nie głosują - 62 proc. Za jej przywróceniem jest 54 proc. zwolenników PiS. Wśród popierających PO, przeciwników kary śmierci jest 42 proc. Wśród głosujących na inne partie 54 proc. opowiada się za pozbawianiem życia przestępców.

Sondaż Cati Express dla gazeta.pl zrealizował MillwardBrown SMG/KRC w dniach 1-2 grudnia, na dorosłej, telefonicznej próbie 1012 respondentów.



Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Pianista
  • Pianista
  • 20.12.2011 17:29

To wszystko zależy kto jak był wychowywany. Nawet ty, który czytasz te słowa, gdybyś urodził się w rodzinie satanistów, którzy przez całe życie wmawialiby ci, że zabijanie jest dobre, to raczej nie byłoby sprawiedliwe, aby to ciebie skazano na śmierć!

Komentarz został ukrytyrozwiń
A-X
  • A-X
  • 03.12.2011 21:32

@red A dlaczego nie dodajesz również żołnierzy, których wysyłamy żeby zabijali w imię czegoś tam ?
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 03.12.2011 21:22

A aborcja to nie zabójstwo??? Jak to nazwać Cooo??

Kara śmierci już nie ! -dziwne standardy moralne mamy w PO SLD i Ruchu Palikota!

Niewinne dzieci można mordować ,ale dorosłych bandytów już NIE???

Komentarz został ukrytyrozwiń
A-X
  • A-X
  • 03.12.2011 21:15

Uważam, że nikt nie ma prawa pozbawiać życia drugiego człowieka.
Nie wolno również zmuszać czy też namawiać (za dobrą kasę) ludzi żeby zabijali w imię prawa.
Bandytów należy izolować i skazywać ich na ciężkie roboty do końca życia.
Ich praca powinna służyć całemu społeczeństwu a w pierwszej kolejności tym, którym należy się zadość uczynienie.
Jak patrzę na warunki w celach i jak odsiadują w wielu więzieniach kary to ......... Szkoda słów.
Pozdrawiam
PS. Zawsze mogą się zdarzyć pomyłki i co wtedy ?? Kto odpowie za ten błąd jak już będzie po egzekucji ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 03.12.2011 16:02

kara smierci dla kogo tego co zabił dziecko czy polityka bo dla mnie straszniejsze to pierwsze a dla drugiego to drugie! a wielokrotny morderca pijany kierowca zabił trójka dzieci na chodniku dla takiego bandyty od razu krzesło elektryczne!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 03.12.2011 15:00

kara smierci nie jest barbarzynstwem.Przeciwnie ,jest wyrazem szacunku dla ofiar zbrodniarzy.Ich zycie nie znaczy mniej niz zycie mordercy.Przy okazji w 100%zabezpiecza przed recydywa, a w kwestii zycia to bardzo wazne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 03.12.2011 14:25

Tylko chory rząd toleruje i konserwuje aborcje ,a takim rządem właśnie jest PO ,wsparte PSLem chorym Palikotem oraz SLD. Aborcja TAK -kara śmierci NIE ,czy to nie dziwne .POwskie i lewackie standardy!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Szwecji podstawą jest uznawanie człowieka nie przestrzegającego prawa jako chorego. I patrzenie z tej perspektywy wiele wyjaśnia i by zmieniło w świadomości społecznej. Społeczeństwo polskie musi jeszcze kilka setek lat dojrzewać, żeby to zrozumieć. No, ale skoro z łatwością morduje się nienarodzonych?! Nie ma się co dziwić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 03.12.2011 12:36

w demokracji rzadzi wiekszosc wiec kara smierci powinna byc przywrocona.Chyba ze sie myle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaziu
  • kaziu
  • 03.12.2011 12:23

ładne łoże.
gdyby na nim leżał wnuk dziadka z wehrmachtu,
a w kolejce do łoża stał bul w nadzieji

obrazek byłby pełny.
i właściwy.