Facebook Google+ Twitter

Sondaż prezydencki - debata telewizyjna przynosi zmianę obrazu

Na chwilę obecną daje się zauważyć poprawa notowań Bronisława Komorowskiego. Ubiegający się o reelekcję prezydent zyskał dzięki udziałowi w debacie telewizyjnej. Nie wydaje się jednak, aby nadszarpnął kapitał wyborczy Andrzeja Dudy.

Debata telewizyjna II rundów wyborów prezydenckich: Bronisław Komorowski (wizualnie z lewej strony) i Andrzej Duda. http://serwis.mamprawowiedziec.pl/2015/05/Oswiadczenie-zarzadu-Stowarzyszenia-61-Debata.html / Fot. MamPrawoWiedziec.plRywale już minęli półmetek w II turze wyścigu o urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Ubiegły tydzień zmagań stał pod znakiem oczekiwanego starcia w debacie zorganizowanej przez TVP. O dziwo, spotkanie kontrkandydatów przysporzyło odrobiny emocji, padło kilka niezapomnianych kwestii i ogólnie dało się wyczuć namiastkę napięcia, niby między mocarstwami rozpędzonymi do wspólnej katastrofy. Były nawet zakulisowe migawki z zarzewia zamieszek czy coś podobnego. Ludzie to uwielbiają.

W bieżącym tygodniu kandydaci wykorzystują ostatnie szanse, by udać się między gmin, gdzie mogą mniej lub bardziej bezpośrednio porywać tłumy. Bronisław Komorowski wyruszył na Małopolskę i Śląsk, zaś Andrzej Duda obrał kierunek na zachodniopomorskie.

Poniższy sondaż jest średnią z ostatnich czterech badań przeprowadzonych przez Ibris, Estymator i Millward Brown, a publikowanych na stronie ewybory.eu na dzień 19 maja 2015r.:

Andrzej Duda 47.5 = - wskaźnik poparcia dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości jakby zamarł. Sam kandydat bardziej aniżeli wynikami sondażowymi jest obecnie zaaferowany skandalem z Tomaszem Karolakiem i Tomaszem Lisem w rolach głównych. Obaj zacytowali publicznie kwestie rzekomego autorstwa córki Andrzeja Dudy. Wypowiedzi podciągane pod nazwisko Kingi Dudy, zamieszczane na "Twitterowym" koncie, były mistyfikacją znaną od dawna wszystkim zainteresowanym. "To dla mnie sprawa ogromnie bolesna, bo w tej kampanii wyborczej, która przybrała postać, że pojawia się wiele kłamstw i oszczerstw – nie tylko pod moim adresem, ale także dotyczących moich najbliższych" - wPolityce.pl cytuje Andrzeja Dudę. Miały już miejsce pierwsze przeprosiny.

Bronisław Komorowski 44.05 ⇑ - wyraźna hossa w notowaniach, chyba najlepsze wyniki od wielu dni. To zaś niechybny efekt telewizyjnego wystąpienia w debacie roznieconej przez TVP. Nagle wszyscy przypomnieli sobie o pewnym energicznym, dość dużym panu, który niezmordowanie peroruje na każdy temat i jako obecnie ubiegający się o reelekcję prezydent, rozprawia ze znawstwem o zajmowanym urzędzie, a nawet o pomniejszych etatach, blokowanych przez innych obywateli. Bronisław Komorowski zaprezentował się nie tyle korzystnie, ile takim jakim zapamiętano go w najlepszych chwilach pięcioletniej kadencji. Z pewnością wyciągnął wnioski z dotychczasowego przebiegu kampanii i "rzeczywistego, masowego niezadowolenia i woli zmiany wyrażonego przez wielu młodych ludzi w Polsce", o czym wspomniał na dzisiejszej kampanii wyborczej w Katowicach. (cyt. za wp.pl).

Niezdecydowani 9 ⇓ - wydatnie zmniejsza się gros osób niechętnych uczestnictwa w wyborach. Nie czas jeszcze przesądzać, komu bardziej zawierzają niezdecydowani dotąd wyborcy. Niemniej wyniki skłaniają do przypuszczeń, że powracają niewierni na łono Bronisława Komorowskiego.

Głosowanie odbędzie się 24 maja, według wcześniej ustalonych reguł.


źródło: ewybory.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Rządzący jeszcze politycy z PO (a także niektórzy felietonisci naszego portalu) cały czas przypinają p. Andrzejowi Dudzie łatkę że był człowiekiem nieznanym, znikąd, nieznanym szerzej nikomu gdy opinia publiczna dowiedziala się o nim jako kandydacie na prezydenta. Otóż to zwykła proba zmarginalizowania jego osoby. W pewnym sensie Jarosław Kaczyński do tych ruchów kadrowych nas przyzwyczaił gdy na premiera desygnował pana Marcinkowskiego, ktorego biografia polityczma uwypuklała jego pisanie do lokalnej edycji tygodnika katolickiego ( jak się rozwiódł wytknięto to mu mocno). Jednak nawet jesli LK namaścił Andrzeja ti czym się to rózni od zdjęć Lecha Wałęsy z kandydatami do Sejmu w czerwcu 1989 roku? Czy to źle? Kto zetknał się osobiście z Andrzejem Dudą na publicznym spotkaniu oże sobie wyrobić opinię na jego temat. Dotyczy to talże dziennikarzy. Oczywiście mozna ocenia dyspute telewizyjna czy powyborczy meeting i porównywać do meetingów Kennediego albo pisać że jest znikąd. Znikąd,a dlaczego może dlatego że medium telwizji publicznej w 100 procentach prezentiwało polityków jednej opcji a opozycja przeniosła swoje wizerunki do Trwam? Widzę w TVP próby zrównoważenia udziału w programach publicystycznych obecnie obydwu opcji. Już jest ... normalniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamietam jak kiedyś w Krakowie pojawił się dośc już dawno temu Lech Wałęsa. Gruchnęła wieść że spędził wieczór w Piwnicy pod Baranami na spektaklu. Jak to zastanaowano się elektrykw tym miejscu. Już pomijam kwestię że bardzo by sie tam przydałw razie awarii światła to zwasze zstanawiam się dlaczego ktoś kto aspiruje do staowiska zwierzchnika sił zbrojnych ma nie pokazać się w kulturalnym miejscu. O cieszę się że obecnie nadchodzi czas dla takich wlasnie zachowań na codzień a nie od wielkiej gali. Nota bene z tego co wiem Lech Wałęsa juz nigdy potem nie zawitał do krakowskiej Piwnicy. Teraz ponoć Kraków trochę porządzi w kraju i przypomni kulturze zachowań. Ktoś ma inne zdanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Staram się usilnie nakierować dyskusję w Wiadomościach24 na aktualne polskie sprawy czy ktoś mi pomoże?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapitał wyborczy był akurat taki jaki być powinien aby mysleć o najwyższym stanowisku w państwie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas na zmiany to ponad wszelką wątpliwość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można nawet cytować samych zainteresowanych i powiedzieć, że sondaże zawsze mijają się z prawdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyniki są podane wprost: 54/46 do 52/48. Przyrost o 2 pkt procentowe. I to wszystko, co można powiedzieć. Wyciąganie "średnich" z różnych metodologicznie badań - mija się z celem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Artur Wojnowski - biorąc pod uwagę wyniki badań, jakie publikowano później, jest dalszy przyrost zwolenników Bronisława Komorowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A, to ma być "średnia".
Obawiam się jednak, że takiej "średniej" wyciagać nie można.
Nie z badań, z których jedno sumuje sie do 100%, a drugie nie. Każde wykonane inną metodologią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, Panie Pawle... właściwie bez komentarza. Chociaż, przyjęłam do wiadomości, że nie ma Pan "szajby dziennikarskiej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.