Facebook Google+ Twitter

Sondaż prezydencki z kwitnącą wisienką w tle

Z początkiem tygodnia nastąpił nagły spadek notowań Bronisława Komorowskiego, który ostatnio zyskiwał na poparciu. Być może wyjaśnienia dla tego stanu rzeczy należy szukać w Japonii. Reszta stawki zyskuje jak jeden mąż i pnie się do góry

Mat. ilustr. http://icaliente.pl/nonsens/wybory-samorzadowe/ / Fot. icaliente.plWszystko wskazuje na to, że szeroko komentowana podróż Bronisława Komorowskiego do Japonii, przyczyniła się do spadku poparcia dla jego reelekcji. Tendencja in minus jest znaczna, a zapewne powodowana medialną amplifikacją szczegółów wizyty pana prezydenta w Kraju Kwitnącej Wiśni. Kilka punktów procentowych jakie poddają się nieobliczalnym fluktuacjom zareagowało natychmiast. Zyskali na tym wszyscy jego rywale, ze szczególnym wskazaniem na Pawła Kukiza. W tym momencie można zaryzykować prognozę, że pierwsza tura wyborów byłaby cięższym sprawdzianem dla Bronisława Komorowskiego, niż przewidywały wszelakie czarne scenariusze. Poniższy sondaż jest średnią z ostatnich 5 badań przeprowadzonych przez Estymator, GFK Polonia, Millward Brown i TNS Polska, a publikowany przez ewybory.eu na dzień 2 marca 2015r.:

Bronisław Komorowski 50.8 ⇓ - obecny spadek poparcia jest znaczny, ale dramatyczna bessa może skutkować równie gwałtownym odbiciem w górę, to tylko kwestia zręcznego przeformowania przez sztab wyborczy kandydata kilku niewygodnych kwestii, stale poruszanych na forum publicznym. Sam zainteresowany mówi w wywiadzie publikowanym przez Kurier Poranny: "Nie należę do ludzi, którzy nerwowo przebierają nogami w pogoni za władzą. Ja jestem prezydentem, czuję i ciężar odpowiedzialności, wagę tego urzędu, i powagę. W związku z tym staram się mniej nerwowo zachowywać w kwestiach wyborczych."

Andrzej Duda 22.6 ⇑ - kandydat Prawa i Sprawiedliwości oznajmia, że jest zdumiony posądzeniami o plagiat programu wyborczego Bronisława Komorowskiego: "Prezydent Komorowski jest prezydentem od 5 lat - i nie pamiętam, by realizował program, w którym jest powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Nie widziałem działalności prezydenta w kwestii dialogu jako ważnej dziedziny działalności prezydenta. Pan prezydent nie spotykał się z grupami społecznymi, które protestowały w Warszawie" - cytuje wPolityce. Póki co, Duda znów nabiera impetu.

Magdalena Ogórek 6.6 ⇑ - wyborczy wojaż przez kraj ściąga tłumy zainteresowanych. W Łodzi kandydatka na prezydenta mówiła: "Jak sobie wyobrazimy Wielką Brytanię i Polskę jako łąki, to jaka jest różnica? Prawo i podatki." Zaś podczas pobytu w Ostrowie Wielkopolskim, dało się słyszeć głosy o niechybnym zaniku bezrobocia, albowiem Magdalena Ogórek zapowiadała: "Jak wypełnię ekspertami całkowicie Belweder i Pałac Prezydencki, to tam, gdzie zostanie dla mnie miejsce, tam zamieszkam" - cytuje TVN24

Paweł Kukiz 3.4 ⇑ - udział znanego artysty w wyborach przybiera paradoksalną postać. Mimo sporej popularności, która znajduje odzwierciedlenie w niemałym poparciu, Kukiz przyznaje, że problemem dla niego pozostaje zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą. Fakt.pl przytacza wypowiedź muzyka z konferencji prasowej w Częstochowie: "Czarno widzę to zbieranie podpisów i całą tę sprawę związaną z kandydowaniem. Nie mamy swoich struktur i działamy przez wolontariuszy."

Adam Jarubas 3.0 ⇑ - kandydat ludowców zdaje się z początkiem tygodnia nieznacznie ustępować Pawłowi Kukizowi, ale też to zupełnie inny format muzycznego artyzmu. Adam Jarubas pogrywał disco polo, którego fanem pozostał: "Lubimy jako Polacy disco polo i bawimy się przy tym dobrze" - mówił dla Fakt.pl. Zaznaczał przy tym: "Jestem reprezentantem środowiska lokalnego. Wszyscy mówią, że nie słuchają disco polo, tylko jak na weselu czy innej imprezie te piosenki słychać, to zabijają się na parkiecie" - nie wydaje się, by pierwiastek ludyczny umniejszał zaufanie elektoratu do kandydata.

Janusz Palikot 2.6 ⇑ - dyżurny temat kandydata jest nadal bez zmian: "Jeśli media nie doprowadzą do sytuacji, że będą debaty, to będziemy mieli małpi cyrk w Polsce, a nie wybory prezydenckie" - Wprost przypomina telewizyjną wypowiedź Palikota.

Janusz Korwin-Mikke 2.6 ⇑ - charyzmatyczny i kontrowersyjny polityk zyskuje w tym tygodniu niewiele, ale jednak. Korwin-Mikke zdaje się spodziewać wzrostu poparcia, czego zwiastun wyborczych obietnic: "Mam też zamiar ułaskawiać te wszystkie osoby, które niepotrzebnie siedzą w więzieniach, czyli alimenciarzy, pijanych rowerzystów, jarających trawkę, tych, którzy pobili kogoś w obronie własnej. Jestem też za likwidacją podatku dochodowego" - cytuje PolskaTimes.

Anna Grodzka 0.8 = - Zielona kandydatka właściwie nie zyskała, ani nie straciła w tym tygodniu, chociaż na plus można odnotować bruderszaft sygnowany pocałunkiem Kuby Wojewódzkiego.

Marian Kowalski 0.2 ⇑ - kandydat Ruchu Narodowego powetował nieznacznie ubiegłotygodniowy krach swoich notowań. W wywiadzie dla Parezji.pl (publikowany 1 marca) oznajmił: "Z tego co wiem, to wczoraj mieliśmy już połowę wymaganych podpisów w ręku."


źródło: ewybory.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wybór zawsze jest!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako podatnik, nie ma Pani zbyt wielkiego wyboru. Oczywiście, w zawężeniu do cytowanego przepisu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeśli p. Małgorzata..."
Artykuł 6 wspomnianego aktu prawnego:
Wszelkie pisma oraz postępowanie sądowe i administracyjne w sprawach wyborczych
są wolne od opłat administracyjnych i kosztów sądowych.
A według Pana, obrałam ten artykuł za podstawę?:)
A co do historii " z jabłkiem w tle"....Może Pan być zawsze asertywny... Tylko czy warto skoro "jabłko w tle"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli p. Małgorzata obrała za podstawę swojej prośby artykuł 6 kodeksu wyborczego, to zwracam uwagę, że starsze zapisy już wspominały historię z jabłkiem w tle ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy przy następnej ocenie sondażu mogę prosić o komentarz dot. p. Wandy Nowickiej?

Panie Pawle, akapit poświęcony Adamowi Jarubasowi to artyzm słowny. Pan to umie tak celnie opisać kandydata, że aż nie wiem jak wyrazić uznanie.

Zaczęłam tradycyjnie od "zjawiskowej kandydatki", rozwija się kobieta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.