Facebook Google+ Twitter

Sondaż TNS. PiS wygrywa z PO, ale respondenci obawiają się IV RP

Po ostatnim przemówieniu premiera Donalda Tuska w Sejmie, zwanym popularnie drugim expose, pojawiło się kilka sondaży popularności sejmowych partii politycznych i pracy rządu. Wygrywa PiS przed PO.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaW najnowszych sondażach utrzymuje się - zarysowany wcześniej poziom - wyższego poparcia dla PiS niż Platformy. To, po pięciu latach rządzenia PO i niesłabnącej dominacji partii - jednych nie dziwi, a innych cieszy, że wreszcie PiS góruje.

Sondaż TNS Polska wykonany na zlecenie Telewizji Polskiej, po wygłoszeniu przez premiera Donalda Tuska, tzw. drugiego expose w Sejmie - według serwisu gazetaprawna.pl - wykazał: 40 proc. poparcia dla PiS, przy 35 proc. poparcia Platformy. Do Sejmu weszłyby również: Sojusz Lewicy Demokratycznej - z 13 proc. poparciem i Ruch Palikota - 7 proc. poparcia.

Pozostałe partie uwzględnione w sondażu, gdyby wybory odbyły się teraz, miałyby poparcie poniżej wymaganego pięcioprocentowego progu wyborczego. Polskie Stronnictwo Ludowe mogłoby liczyć jedynie na 2 proc. głosów, Solidarna Polska - na 1 proc., a Nowa Prawica i Polska Jest Najważniejsza - na 0 proc. głosów wyborców.

Przeszło połowa badanych Polaków przez pracownię MillwardBrown SMG/KRC, wraża obawy z powodu spodziewanej "powtórki rządów z lat 2005-2007 oraz widma IV Rzeczpospolitej". I - co ciekawe - wiek badanych wcale nie wpływa na tę ocenę. Najwyższy procent niechęci wobec powrotu koncepcji budowy IV RP, odnotowano wśród osób w wieku 18-24 lat czyli młodych obywateli, którzy za rządów PiS byli co najwyżej małymi nastolatkami.

Blisko 70 proc. badanych nie chce premiera Jarosława Kaczyńskiego, przy czym 43 proc. - nie chce tego zdecydowanie. Wolimy już na tym stanowisku Donalda Tuska, "nawet, gdy nie najlepiej go oceniamy" - komentuje tygodnik "Newsweek".

Wyniki sondażu - jak zaznacza "Newsweek" - pokazują wyraźnie, że manewr z kandydatem niezależnym na premiera, Piotrem Glińskim, który pozwala "schować prezesa PiS" za niepartyjnym kandydatem na premiera, miał sens. Przeciwnicy PiS obawiają się nie tyle partii, co samego Jarosława Kaczyńskiego. Bo gdy padło pytanie o najlepsze koalicje, najczęściej wskazywano na... układ PiS-PSL - napisano w komentarzu tygodnika.

W ogłoszonych dziś rano nowych wynikach sondażu TNS Polska dla tygodnika "Polityka" – Platforma wyprzedza PiS o jeden punkt procentowy. W przypadku, gdyby wybory do parlamentu odbyły się właśnie dzisiaj, na Platformę Obywatelską oddałoby głos 37 proc. badanych respondentów, a na PiS - 36 proc. SLD zdobyłoby 12 proc. głosów, a Ruch Palikota 7 proc. W Sejmie nie znalazłyby się: PSL z 4 proc. poparcia, SP – z 2 proc., NP - 1 proc. i PJN - 0 proc. Pracownia badawcza TNS Polska zastrzega, że ostatni sondaż wykonano w takim samym standardzie, jak ten z początku października, kiedy po raz pierwszy od lat, PiS wyprzedziło PO (39 do 33 proc.).

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Krzysiek Grabski Wczoraj 17:38
"Wojna domowa powinna wybuchnąć w Polsce w roku 1989."

Bo odzyskanie niepodległości bez rozlewu krwi jest "niegodne Polaków"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysiek Grabski
I tacy niestety żyją !Nie ma wojny bez ofiar.Tylko generałowie i dekownicy później wypinają pierś do wyróżnień i zaszczytów. Chyba widzisz tych bohaterów ;Jadwiga Kaczyńska.
BOHATEROWIE, kwiat polskiego spoleczeństwa , są bezimienni albo są po nich mogiły -JEŚLI SĄ W OGÓLE MOGIŁY !
Nie!!!!Dość polskiej krwi wsiąknęło !Dość! Obecnie tacy jak Jarosław Kaczyński wzbudzili Pełzająca Zimną Wojnę Domową .
Tacy jak PiS albo zwolennicy Tadeusza Rydzyka to są zbrodniarze nas, tej Polski i nas Polaków-tak twierdze!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam ma być :Wszystkich potrząsnąć a nie "Wszech potrząsnąć ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiek Grabski.Wszech potrząsnąć .Dobrze .Napisz konkretnie kogo.W Polsce obiecywano Polakom lepsze życie.Dla nich PRL był złym krajem.Przypominam tylko dla; hochsztaplerów z Solidarności , PZPR , ZSL i bezpartyjnej rożnej maści hołoty.Kto sobie poprawił byt a kto pogorszył ?!
Zyskowskie nowe partie , które powstały po obaleniu PRL wzbogaciły się kosztem wszystkich Polaków.Niechlubna rolę w grabieży odegrał i odgrywał KościółrzmskoKatolicki.Komisja Majątkowa jest tego dobitnym przykładem .Również wprowadzenie duchownych do przedszkoli, szkół .Garstka , nie taka garstka ,cwqaniakow i kleru doprowadziła polaków do takiego stany rzeczy że :szukają pożywienia po śmietnikach , emigrują za chlebem , są bezdomnymi opuszczonymi , ZDRADZONYMI przez tą elitę .w Rzeczpospolitej Polskiej .W Polsce we własnym kraju są niewolnikami.
Tego dokonali :KoscióółrzymskoKarolicki , PO, PiS , SLD , PSL i mniejsze partie istniejące lub przekształcone w inne klony tych partii politycznych.
Nawet komuniści lepiej dbali o Polaków w PRL Teraz ; kler, rządzący, opozycja na sie w tej Polsce doskonale.Nawet święte krowy w Indiach nie cieszą się takim dobrobytem i bezkarnością .Oby nigdy PiS z Kaczyńskim nie doszedł do władzy gdyż wraz duchowieństwem nas doprowadzi wpierw do wojny domowej, później do ruiny.
Zmiany są potrzebne ale to musi się dokonać w sposób demokratyprzy urnie wyborczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ostatnim sondażu jest taki wynik:
38% PO
37% PiS
12% SLD
7% RP

Czyli artykuł już nieaktualny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Koźmiński , takie hasło " PiS-u mogą się obawiać kryminaliści " już było w 2005 r . PiS nie zrobił nic , kompletnie nic jak wygrał wybory . Zajął się tą " swołoczą antypolską " [ jak to pan bardzo brzydko nazywa ]....czytaj dalej , przeciwnikami politycznymi . To się działo w IV RP i dlatego społeczeństwo tego nie akceptuje. Niech pan dalej nie dzieli Polaków .

Komentarz został ukrytyrozwiń

To totalne nieporozumienie z IV RP, czy ci respondenci nie widzą, słyszą, czytaja, że te elementy ''strachu'' jak np.inwigilacja, aresztowania rano mają miejsce właśnie dziś? Największa ilość podsłuchów w Europie to mało? Najwięcej sprawdzanych bilingów to mało? Areszty wydobywcze są? Są. ITd Itp. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ryszard Tercjak
"Co mi zrobią,jak mnie złapią???"

Panie Tercjak jeśli należy pan do środowiska wymienionego przez pana Romana to obawy są uzasadnione.
Władza Tuska pobłażliwie traktuje przestępców stąd bezustannie dowiadujemy się o nowych aferach.
Jestem przekonany że nikt nie będzie pana łapał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne panie koźmiński,-patrioci z PiS,będą ścigać całą resztę "antypolskiej swołoczy".

Co mi zrobią,jak mnie złapią???:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w najnowszym sondażu to PO jest na czele. I jak tu wierzy w te zabawy niepoważeni_

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.