Facebook Google+ Twitter

Sondaż TNS Polska: Platforma w górę, PiS i Ruch Palikota mocno w dół

Najnowszy sondaż opinii publicznej w sprawach poziomu zaufania do partii politycznych może mocno zaskakiwać. Przez polityków o zbyt impulsywnych i agresywnych postawach, punkty procentowe straciły ich ugrupowania.

Sonda

Na którą partię polityczną oddałbyś głos, gdyby wybory odbyły się dzisiaj?


Gospodarskie wizyty Tuska były trafione


Dr Norbert Maliszewski, specjalista od wizerunku politycznego, upatruje przyczyny wzrostu przewagi sondażowej Platformy "w gospodarskich wizytach Donalda Tuska". Według specjalisty, wizyty "działają jak disco polo". Znaczy to, że "krytycy je krytykują, a Polacy kupują".

Natomiast negatywne emocje społeczne związane z ustawą emerytalną "67" zostały zastąpione nastrojami, "które towarzyszą Euro 2012". "Z kolei PiS zaczął tracić z powodu wypowiedzi uderzających w tę imprezę. Bojkot Euro 2012 na Ukrainie mógł być odbierany jako bojkot całej imprezy" - tłumaczy specjalista.

Norbert Maliszewski zauważa również rosnące notowania partii Leszka Millera i spadające Ruch Palikota. Przypomina, że jeszcze miesiąc temu na SLD chciało oddać głos tyle samo badanych, co na Ruch Palikota - po 11 proc. W okresie miesiąca notowania SLD wolno rosną, a Ruchu Palikota szybko spadają. "Sondażowy wynik tej drugiej partii jest najgorszy od wyborów w październiku ubiegłego roku" - podkreśla dr Maliszewski.

Złe zachowanie liderów szkodzi


Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem doktora Maliszewskiego - "SLD punktuje swoim zdecydowanym sprzeciwem wobec reformy emerytalnej. Palikot, który zyskiwał jako krytyk PO, tym razem zagłosował tak, jak partia rządząca. Jego rola na scenie politycznej staje się coraz mniej wyrazista" - mówi specjalista od wizerunku politycznego.

Warto też zauważyć, że w okresie minionego miesiąca od ostatnich badań sondażowych agencji TNS Polska, miały miejsce nie tylko ostre akcenty zaangażowania polityków i ich partii w drażliwych społecznie sprawach reformy emerytalnej, ale również w wypowiedziach "barwnych inaczej", w których słyszeliśmy m.in. o metodach Hitlera i bracie zdolnym "zabić brata dla swoich celów politycznych". Obie partie, których liderzy uderzyli tymi słowami, straciły mocno w sondażach.

Dodajmy, że TNS Polska wykonała badanie sondażowe opinii publicznej metodą telefoniczną: w dniach od 23 do 24 maja, na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski.

Jak zauważa M. B. Carter - "opinia publiczna bywa ostatnią ucieczką polityków, którzy nie mają opinii własnej".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

filip
 • filip
 • 25.06.2012 07:50

kto by glosowal na ruch palikota chyba ktos nie ma rozumu koscoly pozamykac przecerz to nasza kultura prawdziwa polszczyzna patriotyzm do polski naszej ojczyzny a pomyslmy marychuana to musi byc a jest potrzebna tyle bylo madrych rzedow nie bylo problemu

Komentarz został ukrytyrozwiń
schnitzel
 • schnitzel
 • 31.05.2012 23:01

Żeby odejść nieco od wojennej retoryki , pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż partia Palikota, która przebojem wtargnęła na ławy parlamentarne od paru miesięcy zdaje się być w odwrocie. Wygląda na to, że kreowany ongiś na mesjasza lewicy pan Palikot nie zdoła jednak na dłużej utworzyć stabilnej siły politycznej , jeśli już teraz w sondażach przegrywa nawet z poobijanym po wyborach SLD - przynajmniej nie w tej postaci. Co z tego, że w błysku fleszy przechodzi do Palikota jeden poseł, jeśli niemal w tym samym czasie ze struktur regionalnych Ruchu, jak z tonącego statku uciekają kolejni działacze zawiedzeni pozorowaną przemianą swojego lidera. Na bazie przypadkowego zlepku ludzi z różnych środowisk o często zupełnie odmiennych światopoglądach trudno jest zbudować coś wartościowego. Tym bardziej, że wielu z obecnych polityków partii do parlamentu dostało się tylko i wyłącznie na fali medialnej popularności Palikota, nie odznaczając się niczym szczególnym w społecznościach lokalnych, z których się wywodzą. Nawet działania na froncie antyklerykalnym – najbardziej przez partię upodobanym - sprawiają wrażenie na siłę wymuszonych. Czyżby Ruch Palikota miał podzielić losy innych partii sezonowych?

Komentarz został ukrytyrozwiń
gklewski
 • gklewski
 • 28.05.2012 12:36

Tak, tak oczywiście PiS- jest beeee, a PO cacy. Mówicie do ściany, mój pies posikał się ze śmiechu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 No Nie
 • No Nie
 • 27.05.2012 18:21

@ raz sierpem ......wam statystykę poprawiali członkowie PZPR , 30 vice ministrów było z tej partii w rządzie Jarosława .PiS to partia socjalistyczna , lubi rozdawać ale ten elektorat odchodzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń
razSierpem razMłotem
 • razSierpem razMłotem
 • 27.05.2012 15:39

~Jolka, mylisz się! W Polsce beda glosowac babcie z RM, konserwatywna wieś, młodzi z lepszym wykształceniem niż po licencjatach, zdecydowani prawicowcy z kregu niezalezna.pl i wpolityce.pl -- PO nie ma juz najmniejszych szans. Jej poparcie ok. 17% (PZPR miało ok. 10-12%) i stale idzie w dół. Za kilka miesiecy poczatek demokratycznej Polski. Wreszcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 27.05.2012 14:24

SONDAŻ OBOK ARTYKUŁU MÓWI SAM ZA SIEBIE !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 27.05.2012 09:35

Czyżby to był początek końca mafijnych rządów PO i koniec III RP ,na to się zanosi!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 27.05.2012 08:11

Oldo55 - wściekłości twoja jest taj wielka jak wielkie jest miłosierdzie Boże / chamstwo zresztą też/ To nic ci nie pomoże znów dostaniecie w "kaczy kuper/ Może chcdesz się założyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
stud
 • stud
 • 27.05.2012 02:55

Ciekawe kto tym razem - zapłacił za sondaż...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
 • Gerard Stenc^
 • 27.05.2012 01:24

Dojadę,czy nie dojadę do poziomu sprzed 5 lat .Mafia pozwoli ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.