Facebook Google+ Twitter

Sondaż TOK FM: 84 proc. Polaków nie chce krzyża w Sejmie

Sondaż zamieszczony na stronie informacyjnej Tok FM.pl nie potwierdza wyników uzyskanych przez "Gazetę Wyborczą". Według ankiety Tok FM aż 84 proc. Polaków uważa, że na sali obrad w Sejmie nie powinno być krzyża.

Sejm RP, Sala Plenarna - na licencji GNU http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:20070111_obrady_sala_plenarna2.jpg / Fot. Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.plNa pytanie "Czy w Sejmie, na sali obrad powinien być krzyż?" na chwilę obecną oddano 5222 głosów.

Poszczególne głosy (stan na godz. 10.10 18 października 2011) rozkładają się następująco:
- 84 proc. (4391) - Nie. Przecież mamy rozdział Kościoła od państwa;
- 10 proc. (537) - Tak. Krzyż to uniwersalny symbol ważnych wartości;
- 6 proc. (294) - Ciężko powiedzieć. Widzę argumenty za i przeciw.

Nadal jeszcze istnieje możliwość wzięcia udziału w ankiecie, na stronie www.tokfm.pl (prawy margines).

Być może jednak, we wszelkich tego rodzaju badaniach, pytanie (zamiast dotyczyć konkretnie krzyża) winno raczej brzmieć w sposób bardziej ogólny (dotyczyć wszelkiego rodzaju symboli religijnych), np. "Czy w Sejmie, na sali obrad powinny znajdować się symbole religijne". Głośny ostatnio postulat Janusza Palikota nie dotyczy bowiem wyłącznie zakazu krzyża na sali obrad, ale generalnie zakazu obecności wszelkiego rodzaju symboli religijnej w sferze świeckiej.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

(*
 • (*
 • 17.03.2012 17:27

I jeszcze przed każdym posiedzeniem Sejmu obowiązkowo spiewać "Boże Coś Polskę".Chyba Kaczyński zna słowa? Tak ładnie śpiewa hymn narodowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
(*
 • (*
 • 17.03.2012 17:13

A ja proponuję powiesić jeszcze portret Papieża JPII, Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Fatimskiej, ks.Jerzego Popiełuszki, Maksymiliana Marii Kolbego, Oraz bp. Tysiąclecia Wyszyńskiego. A może pzrydałby się jeszcze Jankowski i Życiński. A można jeszcze dołożyć Aleksandra Newskiego - też święty, a że kościele prawosławnym to co z tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
 • Faja
 • 02.11.2011 00:16

I to jest miarodajny sondaż. Bo w rozmowach z sąsiadami i znajomymi słyszałem że popierali Palikota ale w obawie że może wygrać PIS głosowali na PO.A teraz są za tym żeby nie było żadnych symboli religijnych w sejmie ani senacie czy urzędach państwowych. I tylko o to chodzi normalnym Polakom żeby nie było żadnego terroru i dyktatury religijnej......

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sadowski Leszek
 • Sadowski Leszek
 • 25.10.2011 16:16

Albo ludzie są złośliwi, albo nie rozumieją co to jest świeckie państwo. Krzyż w miejscu ustawodawczym to
dowód że Polska jest państwem wyznaniowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kronk
 • Kronk
 • 20.10.2011 09:19

...i jak to niektórzy zupełnie nie rozumieją na czym polega równe traktowanie, czy neutralne światopoglądowe państwo. Nawet nie trzeba było się posówać do wspomnianego eksperymentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kronk
 • Kronk
 • 20.10.2011 09:17

Cóż za doskonały przykład jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szerzej w tym temacie w odrębnym materiale: link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł z tym eksperymentem. Gwiazda Dawida czy też półksiężyc, albo jeszcze coś innego ładnie by się prezentowało na ścianie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponowałbym w ramach eksperymentu podmienić powiedzmy na tydzień (z jednym posiedzeniem włącznie) krzyż na gwiazdę Dawida lub półksiężyc... i zobaczyć jakie będą na to reakcje. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, za taki stosunek do krzyża możemy "podziękować" Kościołowi, który ów symbol zawłaszczył i sprowadził do roli godła tej instytucji. A to trochę tak, jakby pachołek paradował z tarczą herbową swego pana, któremu godzien jest co najwyżej przypinać ostrogi. Proszę wybaczyć ostre słowa, ale gdyby Polacy mieli lepsze doświadczenia w kontaktach z duchownymi, gdyby nie musieli obserwować gorszących sporów wśród hierarchów, gdyby krzyżem nie wymachiwano jak cepem, to wyniki byłyby inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.