Facebook Google+ Twitter

Sondaż TOK FM: 84 proc. Polaków nie chce krzyża w Sejmie

Sondaż zamieszczony na stronie informacyjnej Tok FM.pl nie potwierdza wyników uzyskanych przez "Gazetę Wyborczą". Według ankiety Tok FM aż 84 proc. Polaków uważa, że na sali obrad w Sejmie nie powinno być krzyża.

Sejm RP, Sala Plenarna - na licencji GNU http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:20070111_obrady_sala_plenarna2.jpg / Fot. Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.plNa pytanie "Czy w Sejmie, na sali obrad powinien być krzyż?" na chwilę obecną oddano 5222 głosów.

Poszczególne głosy (stan na godz. 10.10 18 października 2011) rozkładają się następująco:
- 84 proc. (4391) - Nie. Przecież mamy rozdział Kościoła od państwa;
- 10 proc. (537) - Tak. Krzyż to uniwersalny symbol ważnych wartości;
- 6 proc. (294) - Ciężko powiedzieć. Widzę argumenty za i przeciw.

Nadal jeszcze istnieje możliwość wzięcia udziału w ankiecie, na stronie www.tokfm.pl (prawy margines).

Być może jednak, we wszelkich tego rodzaju badaniach, pytanie (zamiast dotyczyć konkretnie krzyża) winno raczej brzmieć w sposób bardziej ogólny (dotyczyć wszelkiego rodzaju symboli religijnych), np. "Czy w Sejmie, na sali obrad powinny znajdować się symbole religijne". Głośny ostatnio postulat Janusza Palikota nie dotyczy bowiem wyłącznie zakazu krzyża na sali obrad, ale generalnie zakazu obecności wszelkiego rodzaju symboli religijnej w sferze świeckiej.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

(*
 • (*
 • 17.03.2012 17:27

I jeszcze przed każdym posiedzeniem Sejmu obowiązkowo spiewać "Boże Coś Polskę".Chyba Kaczyński zna słowa? Tak ładnie śpiewa hymn narodowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
(*
 • (*
 • 17.03.2012 17:13

A ja proponuję powiesić jeszcze portret Papieża JPII, Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Fatimskiej, ks.Jerzego Popiełuszki, Maksymiliana Marii Kolbego, Oraz bp. Tysiąclecia Wyszyńskiego. A może pzrydałby się jeszcze Jankowski i Życiński. A można jeszcze dołożyć Aleksandra Newskiego - też święty, a że kościele prawosławnym to co z tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Faja
 • Faja
 • 02.11.2011 00:16

I to jest miarodajny sondaż. Bo w rozmowach z sąsiadami i znajomymi słyszałem że popierali Palikota ale w obawie że może wygrać PIS głosowali na PO.A teraz są za tym żeby nie było żadnych symboli religijnych w sejmie ani senacie czy urzędach państwowych. I tylko o to chodzi normalnym Polakom żeby nie było żadnego terroru i dyktatury religijnej......

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sadowski Leszek
 • Sadowski Leszek
 • 25.10.2011 16:16

Albo ludzie są złośliwi, albo nie rozumieją co to jest świeckie państwo. Krzyż w miejscu ustawodawczym to
dowód że Polska jest państwem wyznaniowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kronk
 • Kronk
 • 20.10.2011 09:19

...i jak to niektórzy zupełnie nie rozumieją na czym polega równe traktowanie, czy neutralne światopoglądowe państwo. Nawet nie trzeba było się posówać do wspomnianego eksperymentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kronk
 • Kronk
 • 20.10.2011 09:17

Cóż za doskonały przykład jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szerzej w tym temacie w odrębnym materiale: link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł z tym eksperymentem. Gwiazda Dawida czy też półksiężyc, albo jeszcze coś innego ładnie by się prezentowało na ścianie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponowałbym w ramach eksperymentu podmienić powiedzmy na tydzień (z jednym posiedzeniem włącznie) krzyż na gwiazdę Dawida lub półksiężyc... i zobaczyć jakie będą na to reakcje. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, za taki stosunek do krzyża możemy "podziękować" Kościołowi, który ów symbol zawłaszczył i sprowadził do roli godła tej instytucji. A to trochę tak, jakby pachołek paradował z tarczą herbową swego pana, któremu godzien jest co najwyżej przypinać ostrogi. Proszę wybaczyć ostre słowa, ale gdyby Polacy mieli lepsze doświadczenia w kontaktach z duchownymi, gdyby nie musieli obserwować gorszących sporów wśród hierarchów, gdyby krzyżem nie wymachiwano jak cepem, to wyniki byłyby inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.