Facebook Google+ Twitter

Sondaż: Znowu przepaść między PO i PiS. PSL wreszcie w Sejmie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2011-06-01 21:00

W najnowszym sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" notowania Platformy Obywatelskiej wróciły do poziomu z końca kwietnia. Na partię Donalda Tuska zagłosować chce 45 proc. badanych. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zanotowało spadek i obecnie może liczyć na "jedynie" 28 proc. poparcie.

Fot. ilustracyjna / Fot. Bartek Syta/PolskapresseW najnowszym sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" notowania Platformy Obywatelskiej wróciły do poziomu z końca kwietnia. Na partię Donalda Tuska zagłosować chce 45 proc. badanych. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zanotowało spadek i obecnie może liczyć na "jedynie" 28 proc. poparcie. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (13 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.). Na Wiejskiej nie zobaczylibyśmy m.in. Ruchu Poparcia Palikota, Unii Polityki Realnej i ugrupowania Polska Jest Najważniejsza.

Czemu PO zawdzięcza nagły skok poparcia? Zdaniem wielu komentatorów życia politycznego - wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. - Media przez kilka dni nie mówiły właściwie o niczym innym. A taka wizyta zawsze podnosi w oczach społeczeństwa prestiż rządzących - skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Artur Wołek, politolog z Polskiej Akademii Nauk.

- W sensie wizerunkowym wizyta była sporym sukcesem prezydenta Bronisława Komorowskiego i rządu. To z pewnością pomaga Platformie. - Od wyborów 2007 r. nie było sondażu, w którym PO straciłaby pozycję lidera. To ewenement - dodał dr Jacek Kucharczyk, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych.

Zupełnie inne nastroje niż w obozie rządzących mogą po publikacji wyników badania zapanować w szeregach PiS. Największa partia opozycyjna straciła aż siedem punktów w porównaniu do poprzedniego sondażu "Rzeczpospolitej". Jedynie 28 proc. poparcie oznacza, że między PiS i PO znów jest przepaść.

- PiS był przez ostatnie dwa tygodnie mało aktywny. Praktycznie jedyną sprawą, która przykuła uwagę, była wypowiedź Mariusza Kamińskiego (byłego szefa CBA - red.) dla tygodnika "Uważam Rze", w której oskarżył PO o to, że była finansowana z pieniędzy mafii - ocenił przyczyny słabszych notowań partii Jarosława Kaczyńskiego dr Kucharczyk.

Łukasz Rogojsz
Czytaj więcej: polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Bruno
  • Bruno
  • 30.06.2011 22:22

Brak demokracji wewnątrzpartyjnych i "wodzowskie" partie zapewniają nam jak na razie karuzelę stanowisk.
Na zmianę w tym obszarze trudno liczyć bo wszyscy wodzowie obsadzają "jedynki "swoimi przydupasami.Gdybym był młodszy to bym sie tym nie przejmował. Niestety obawiam sie ,ze naturalna wymiana pokoleniowa to bedzie proces długotrwały i Polska długo będzie czekać na zamianę specjalistów "od koryta"na speców od zarządzania państwem.
Tymczasem oddajemy sie w pacht zachodnim pracodawcom,czego sam jestem przykładem i chyba naszej Polsce jako całosci to grozi.
Gdyby mnie ktoś spytał dlaczego tak sie dzieje to powiem krótko....do polityki w naszym kraju zabierają sie ludzie którzy nawet samemu sobie nie potrafią ugotowac jajka na twardo nie mówiąc o zalewajce!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antysocjalista
  • antysocjalista
  • 12.06.2011 09:07

Chciałem tylko przypomnieć, że przy okazji wyborów na prezydenta, trąbiono na okrągło, że kandydat PSL na pewno będzie 4ty.. a tu zaskoczenie. Korwin-Mikke wyprzedził!
Czarny koń wyborów - Kongres Nowej Prawicy? :) Ludzie coraz częściej mają dosyć tego bagna politycznego i delikatne przetasowania mogą nastąpić. Oczywiście PO, PIS nadal będzie miała świetne wyniki, ale PSL, czy lansowana ostro przez TVP3 na przykład SLD niekoniecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 03.06.2011 16:00

Wizyta Obamy była sukcesem ,mówi pan Kucharczyk .Bardzo dobrze odbierają to młodzi ludzie ,którzy utrwalają wizerunek prezydenta i premiera z wielkimi tego świata [ było tych wizyt wiele] .Martyrologia solidarnosciowa ich nie interesuje. Żyją tu i teraz i są dumni ,że Polska jest liczącym się krajem na świecie. To oni przysparzają punktów PO .Porównują poziom dyskusji PO i PiS-u , kulturę osobistą - też PiS tu przegrywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz
  • Mariusz
  • 03.06.2011 10:55

Sondaże są robione pod dyktando mediów które kreują nimi wynik wyborów w tv są cały czas Ci sami pOLITYCY którzy interesują się tylko władzą. Obrabiają nas w podatkach. Nadchodzi koniec Bandy Czworga (pIS pO sLD pSL) wraz z bankructwem ZUS-u. Nowa Prawica Janusza Korwin Mikke poradzi sobie z biurokracja która jest coraz większa wszystko musi być kontrolowane przez państwo które sobie z niczym nie radzi (autostrady kolej stadiony nfz zus ). Trzeba z tym skończy i nie glosować na ty pseudo polityków, którzy rządzą od 20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 02.06.2011 19:32

proserp @ no jak już piszesz to nie fantazjuj. Widać, że ten sondaż cię zirytował ale zachowaj resztki przyzwoitości i nie kłam. Myślisz ,że korzystający z tego forum nie oglądali transmisji z wizyty ? No , chyba ,że ty masz przekaz z Gazetki niepolskiej. Pani Marta była przyjęta jak pozostali goście - myślę że w pewnym stopniu Obama wykazał się ignorancją i spytał ją czy chodzi do szkoły. Polska za rządów Tuska [ w dobie kryzysu] jest z dodatnim PKB. zADŁUŻENIE JEST 4% WYŻSZE niż za PiS-u, Dzieci są niedożywione na wschodzie ,gdzie od lat rządzi PiS. Sondaż zrobiła pisowska gazeta!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arłamow
  • Arłamow
  • 02.06.2011 16:57

Rząd PO-Tuska ze strachu, że zostanie obalony i rozliczony za zadłużenie kraju, komisje mataczowo-majątkowe, lewe finansowania partii w konszachtach z mafią, przekręty z energią, słuzbą zdrowia i etc... - sięga po kłamliwe słupki płatnych pseudo-agencji sondazowych.
To wszystko. PO-TUSK boi sie przegrania wyborów i rozliczenia z nie-rządu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Proserp
  • Proserp
  • 02.06.2011 16:40

Co za bzdury ! Przecież Obama NEGATYWNIE wpłynął na rząd Tuska. Pani Prezydentowa Obama DOSADNIE OLAŁA rząd TUSKO-BULowy ! Obrażona na prez.Komorowskiego w ogóle nie zaszczyciła TUSKO-BULów swoją obecnością.
A prezydent Obama FAWORYZOWAŁ Jarosława Kaczyńskiego (2-krotne spotkanie) i jego siostrzenicę Martę Kaczyńską (spotkanie tete a'tete) !
Ponadto: Eurourząd zaliczył Polskę do najgorszego kraju, w którym OLEWANA jest polityka RODZINNA - 2 miliony dzieci Polskich GŁODUJE ! ZADŁUŻENIE Polski przekroczyło już 55 % i kraj jest bliski bankructwa !
A jakaś PO-układowa, płatna sondownia zamula, że słupki Tuska rosną !!??? BZDURY !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 02.06.2011 16:29

po wygra w cuglach a to staniszkis będzie rozpaczać i inni nawiedzeni