Facebook Google+ Twitter

Sondaże: Komorowski zwyciężył w drugiej turze

Według sondaży przygotowanych przez SMG/KRC, TNS OBOP i Homo Homini drugą turę wyborów zwyciężył Bronisław Komorowski. Kandydat PO wedle badań otrzymał 52,8 (badanie SMG/KRC) lub 53,1 proc. głosów. Kaczyński wedle SMG/KRC otrzymał 47,2 proc. głosów. Według TNS OBOP kandydat PiS otrzymał 46,9 proc. głosów. W sondażu Homo Homini także zwyciężył Komorowski (51,1 proc.). Jarosław Kaczyński zdobył 48,9 proc. - Musimy poczekać na oficjalne wyniki wyborów - powiedział premier Donald Tusk.

Sondażowe wyniki wyborów / Fot. Dawid SobolewskiBadania zostały przeprowadzone metodą "exit polls". Ankieterzy SMG/KRC stali pod 1000 lokali wyborczych w całej Polsce. Według SMG/KRC frekwencja wyniosła 52,4 procent. Według TNS OBOP frekwencja wyniosła 56,2 proc.

Wyniki wyborów według pracowni ankieterskich:

SMG/KRC wyniki z 20.00:

Komorowski - 51,1 proc.,
Kaczyński - 48,9 proc.,

Frekwencja: 52,4 proc.

SMG/KRC - wyniki z 22.45:

Komorowski - 52,8 proc.
Kaczyński - 47,2 proc.

Frekwencja: 57 proc.

TNS OBOP:

Komorowski - 53,1 proc.,
Kaczyński - 46,9 proc.;

Frekwencja: 56,2 proc.

Homo Homini:

Komorowski - 51,1 proc.
Kaczyński - 48,9 proc.

Frekwencja: 56,8 proc.

PKW: wyniki z 20 proc. obwodów około godz. 23

 / Fot. D. Sobolewski / Fot. D. Sobolewski / Fot. D. Sobolewski


Kim jest Bronisław Komorowski - ZOBACZ SYLWETKĘ KANDYDATA

Kim jest Jarosław Kaczyński? ZOBACZ SYLWETKĘ KANDYDATA

Komorowski: wygrała polska demokracja

- Wygrała nasza Polska demokracja - powiedział po ogłoszeniu wyników Komorowski. - Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy pracowali na to, aby polska demokracja mogła powiedzieć "wygrałam". Chciałem podziękować wszystkim, którzy głosowali. Gratuluję mojemu obecnemu rywalowi. Dziękuję moim rywalom z pierwszej tury - powiedział Komorowski. - Chociaż pewnie z największą butelką szampana przyjdzie poczekać do jutra, bo widać, że jesteśmy blisko remisu, to mamy powód do dumy i radości - dodał Komorowski.

- Zadbamy o to, aby przyszła prezydentura była prezydenturą wszystkich Polaków - powiedział Komorowski.

Tusk: poczekajmy na oficjalne wyniki wyborów

- Musimy poczekać na oficjalne wyniki wyborów - powiedział premier Donald Tusk. - Jeśli jednak wynik sie potwierdzi, będę najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi - powiedział Tusk.

Kaczyński: gratuluję zwycięzcy, musimy dalej zmieniać Polskę

- Gratuluję zwycięzcy - zaczął Jarosław Kaczyński. - Chciałem podziękować tym, którzy wzięli udział w tych wyborach, w szczególności tym, którzy nas poparli. Polska się zmieniła i nazym zadaniem jest z tej zgromadzonej siły skorzystać. Musimy Polskę zmieniać, musimy być zmobilizowani, musimy zwyciężyć - powiedział prezes PiS. - Dziękuję wolontariuszom, członkom komisji wyborczej. Wzywam tych drugich, aby byli uważni podczas liczenia głosów - dodał Kaczyński.

- Chciałbym wspomnieć tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Mojego brata i innych. Zawiesiliśmy tę sprawę na czas wyborów, ale musimy wyjaśnić tę sprawę. Z męczeńskiej śmierci mojego brata wyrosła nowa jakość w polskiej polityce. Powrót do patriotyzmu - powiedział Kaczyński.

- Mam nadzieję, że nie zabraknie Was podczas kolejnych kampanii, bo musimy zmieniać Polskę. Polska jest najważniejsza - zakończył Kaczyński, zwracając się do swoich zwolenników.

CZYTAJ TAKŻE:

Kaczyński wygrał w USA i Kanadzie

SMG/KRC: Komorowski wygrał w dziewięciu, Kaczyński w siedmiu województwach

Komorowski wygrał w Bułgarii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Zresztą może mu nie odetnie pępowiny. :) W końcu zawsze łatwiej wpływać na latorośl, kiedy ta ma jeszcze pępowinę łączącą ją z mamusią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No prezydent partii od żyrandoli nie wiadomo czy będzie w stanie myśleć samodzielnie jak mu mama Tusk odetnie pępowinę i będzie musiał iść na swoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie idą niemal łeb w łeb link ... Komorowski nie będzie dzisiaj spał spokojnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz Tusk i jego ekipa nie będzie tłumaczyć pasywnej polityki tym, że prezydent zawetuje wszystko. Ciekawe tylko czy przed wyborami parlamentarnymi rząd i prezydent znajdują tyle chęci żeby przeprowadzić trudne , ale ważne reformy. Jeśli nie uporządkujemy finansów publicznych to mamy scenariusz grecki. I co wtedy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez paniki (lub nie cieszyłbym się dla innych) ostatnie sondaże to małe miejscowości i wioski a tam przewagę miał Kaczyński trzeba poczekać na duże miasta i sytuacja wróci do normy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Blisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

‘Wygrał’ Komorowski - tu radości niezbyt wiele - jak nieraz pisałem, kandydat to ewidentnie mocno nieidealny; nie darzę go sympatią; że nie wygrał Kaczyński - z pewnością sporo radości.

Podobnie, że spora frekwencja i że Kom. wygrał małą większością - partii rządzącej zawsze potrzebna jest lekcja pokory.

Może dzięki temu mocniej wezmą się do 'roboty'. Ten rok przez wyb. parlamentarnymi zapowiada się, zwłaszcza w kontekście wygranej Kom. tak małą większością - naprawdę ciekawie.

Jakie działania podejmie rząd, czy wreszcie przeprowadzi jakieś sensowne reformy, gdy już nie ma ryzyka weta (i tez pewnie wymówki:), jak zapracuje na poparcie w przyszłych wyborach?! - już jestem ciekawy. Politycznie rok zapowiada się fascynująco:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Bernie też było bardzo dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie mnie ostateczny wynik. U mnie było dużo głosujących, zwłaszcza tak w przedziale 20- 40 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Choć wszystkie sondaże wskazują na BK, nie jestem pewien czy oficjalne wyniki nie będą inne. Nie wiadomo, który wynik jest bliższy prawdy +2% czy +6%, jeśli ten pierwszy, to sprawa jest otwarta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.