Facebook Google+ Twitter

Sondaże partyjne. PO spokojnie, SLD przebojowo, Palikot dołuje

Sondaże na ogół są wiarygodne. Kwietniowe wnoszą nowy powiew nastrojów społecznych. Jedne partie mają stałe poparcie a inne spadające. Platforma stoi spokojnie, SLD leci na skrzydłach w górę, Ruch Palikota nurkuje, a PiS spada. Rośnie Solidarna Polska i Nowa Prawica.

Sonda

Kto może liczyć na Twój głos?

 / Fot. PAP/Tomasz GzellSondaże opinii publicznej na ogół są miarodajne. Wiem to z doświadczeń. Pracowałem blisko trzy lata w badaniach i opisywaniu wyników. Nie zawsze jednak zainteresowani biorą pod uwagę wyniki badań. Bywają nie tylko lekceważone, lecz i wyśmiewane.

Wszystko zależy od solidności badań, opisywanych wyników i wyciąganych wniosków. Najnowszy sondaż CBOS, z połowy kwietnia, przyniósł niezwykle ciekawe, wręcz zaskakujące wyniki i wnioski.

Po pierwsze Platforma Obywatelska po raz pierwszy w tym roku przestała spadać w notowaniach. Po drugie SLD przeskoczył Ruch Palikota. A Ruch spadł w sondażach na niespotykany dotąd poziom. I po trzecie – wzrosło poparcie ugrupowań będących obecnie poza parlamentem. Po czwarte na chybotliwym progu wyborczym stanęło PSL.

Według sondażu CBOS, Platformę Obywatelską popiera obecnie 29 procent badanych Polaków, to jest tyle samo, co przed miesiącem. A co z innymi partiami?

Gdy Platforma pozostaje liderem sondażu (29 procent poparcia), z przewagą siedmiu punktów procentowych nad Prawem i Sprawiedliwością - poparcie dla PiS deklaruje 22 procent potencjalnych wyborców, w dodatku o jeden punkt procentowy mniej niż miesiąc temu.

Według CBOS, gdyby wybory odbywały się teraz w kwietniu, do parlamentu weszliby, prócz Platformy i PiS - przedstawiciele SLD i Ruchu Palikota oraz ewentualnie PSL. Opłaciło się siedzieć cicho i grzecznie szefowi SLD, bo na Sojusz Lewicy – czytamy w money.pl zamierza głosować 9 procent badanych, tj. o jeden punkt procentowy więcej niż w marcu, a na Ruch Palikota 6 procent – to spadek o 2 punkty procentowe. Niepokojąco, bo aż o trzy punkty procentowe, czyli do 5 procent, spadło poparcie dla PSL i utrzymuje się dziś na poziomie progu wyborczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

AAA
 • AAA
 • 20.04.2012 18:59

Szkoda ,że Ruch Fiuta dołuje,bo było wesoło i śmiesznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
No Nie
 • No Nie
 • 20.04.2012 18:46

Ciekawy przejaw socjologiczny , wizyta na Wawelu nie wywołała tylu odsłon co sondaż . Odnoszę wrażenie ,że 7 wybory będą przegrane . Ale konkurencja .

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.04.2012 17:46

Oczywiście myślałem o trupach politycznych, dla mnie obaj są bytami wirtualnymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 20.04.2012 16:40

fala smoleńska porwała prezesa w nieznane ..właściwie już na zatracenie... a sondaże przynajmniej OBOP CBOS są miarodajne i tylko tych dwóch pozostałe sie kompromitują przy wyborach...

Komentarz został ukrytyrozwiń
raz sierpem, raz mlotem, ..
 • raz sierpem, raz mlotem, ..
 • 20.04.2012 14:13

Na poczatek humor: "Sondaże na ogół są wiarygodne."
- Niezle. Gdzie to slyszales?
Tusek z Komoruskim oficjalnie mowia, ze w sondaze nie wierza.
Ile razy powtorzyles ten dowcip?, z mysla, ze ... powtorzone iles tam razy staje sie prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku. Ma Pan w pełni rację. A to ostanie zdanie zbyt mocno pachnie trupem. Prawda - w polityce takich nie brakuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Artku. Tej fali dotąd nikt nie zmierzył i nie zmierzy, bo wciąż rozbija się ona o własne bałwany. Tylko proszę, bez aluzji lub złych skojarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.04.2012 12:27

Sondaże jak chorągiewka na wietrze, a łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Tryumfalne trąbienie sukcesu obecnych notowań nieco przedwczesne. O ile tzw. prawica w razie wspólnego bloku wyborczego, generalnie różni się tylko w kwestiach gospodarczych, to zjednoczenia tzw. lewicy pod światłym przywództwem PO sobie nawet nie wyobrażam... Alians SLD i RPP możliwy, ale tylko po trupach Milera lub Palikota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje mi sondażu na temat "fali smoleńskiej".
Jak długo da się na niej płynąć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No praszę, następny odważny z ukrycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.