Facebook Google+ Twitter

Sondaże. Z czym kojarzą się partie? Ziobryści dostają po oczach

Pracownie badań opinii publicznej wykonują zlecenia na zamówienie określonych środowisk zawodowych lub instytucji czy partii politycznych. Ostatnio wykonano usługę na zlecenie partii Zbigniewa Ziobry – Solidarnej Polski.

Partia Zbigniewa Ziobry chciała wiedzieć, jakie ma notowania w społeczeństwie, jak jest rozpoznawalna i na co może liczyć w najbliższych wyborach. W swoich założeniach programowych ma postawić na rodzinę. Stąd podczas spotkań, lider SP ma i będzie miał u boku, swoją żonę Patrycję, z synem Jankiem.

Z badań i analiz wykonanych ostatnio na zlecenie Solidarnej Polski (SP), ziobryści dowiedzieli się o kiepskich, wręcz beznadziejnych skojarzeniach na swój temat. Przede wszystkim, na tle innych partii, źle są rozpoznawani w społeczeństwie i w tej sytuacji przyznają, że to ich zaskakujący, trudny i smutny problem.

Jednocześnie - w świetle badań - taśmy Serafina oraz afery, tarcia w koalicji PO-PSL, ustawa emerytalna i praca do 67. roku życia oraz podnoszenie podatków przez rządzące partie, nie wpłynęły znacząco na wizerunek Platformy Obywatelskiej w społeczeństwie. PiS zaś wzmocniło ostatnio swój "skojarzeniowy" wizerunek.

Według serwisu rp.pl, który powołuje się na wyniki badań zleconych przez ziobrystów, partia Donalda Tuska – mimo pogarszających się słupków poparcia i zaufania społecznego, wciąż kojarzy się z nowoczesnością, przedsiębiorczością i Europą.

Politolog, dr Wojciech Jabłoński komentuje, że Platforma Obywatelska "jest partią nijaką, mało charakterystyczną, która jest jednak silna słabością swoich przeciwników. Skoro PiS jest postrzegany jako bardzo tradycyjny, to PO przeciwnie – jako partia nowoczesna". Jego zdaniem, medialny wizerunek PO niewiele ma wspólnego z jej rzeczywistymi politycznymi i społeczno-gospodarczymi działaniami. To partia, która "wszystkim chce zrobić dobrze" i o tym opowiada, ale w końcu wychodzi z tego jedynie "podwyżka podatków" – wytyka Platformie politolog Jabłoński.

Politycy PO, których gazeta prosiła o komentarz do wyników badań, zleconych przez konkurencję, nie ukrywają zadowolenia. Poseł Paweł Olszewski, rzecznik klubu parlamentarnego PO przyznaje, że zgadza się z tymi opiniami. Bo pokrywają się one z wynikami innych badań, z których są podobne wnioski m.in. takie, że Platforma jest partią nowoczesną.

Podobnie przewodniczący Klubu PiS, Mariusz Błaszczak jest zadowolony z wyników badań. "Jesteśmy partią konserwatywną, republikańską, więc skojarzenia z patriotyzmem i obrona tradycyjnych wartości, są jak najbardziej na miejscu" – przyznaje Mariusz Błaszczak.

Politolog, dr Jabłoński zwraca uwagę, że w partii Kaczyńskiego są też i minusy. Jego zdaniem to dobrze dla partii, że "ma wyrazisty, rozpoznawalny wizerunek". Ale w przypadku PiS - to wizerunek, z którym "nie można marzyć o przejęciu władzy". Ten wizerunek zapewnia PiS stabilne poparcie znaczącej grupy wyborców, jednak mniejszości, a przy tym "zniechęca do głosowania wielu wyborców niezdecydowanych" – mówi politolog.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.