Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12807 miejsce

Sopoccy rowerzyści do 10 km/h - stanęły znaki

„Życie jest jak jazda na rowerze - żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód.” – mówił Albert Einstein. Pytanie brzmi, z jaką prędkością? Sopockie władze odpowiadają - nie większą niż 10km/h

Sonda

Takie ograniczenia mają sens?

 / Fot. Znak drogowyWe wtorek na trasie rowerowej wzdłuż sopockiego pasa nadmorskiego stanęły znaki ograniczające prędkość do 10 km/h. Pomysłodawcą nowych przepisów jest prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. „Ostatnio dwa razy uciekłem, bo rowerzyści urządzali sobie wyścigi. A tamtędy chodzi bardzo dużo dzieci i osób starszych” – tłumaczył dziennikarzom.

Władze nie mówią, w jaki sposób nowe przepisy będą egzekwowane. Do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty nie należy prędkościomierz, a widok strażnika miejskiego z radarem na ścieżce rowerowej wydaje się być co najmniej śmieszny. „Liczymy na działanie prewencyjne znaków i na rozsądek rowerzystów. Wystawianie mandatów przez policję jest ostatecznością.” – komentuje Anna Dyksińska z Biura Prezydenta Sopotu.

„Decyzja może wydawać się dziwna. Ale nie tym, którzy to miejsce dobrze znają.” – komentuje portal Polska na Rowery, tłumacząc, że rozwiązanie wymusiły warunki nadmorskiej trasy rowerowej. Brak właściwej separacji i widoczności przejść dla pieszych, zbyt mała szerokość części pieszej i rowerowej – to główne wady nieprzystosowanego do dzisiejszych realiów projektu. Roger Jackowski z Gdańskiej Kampanii Rowerowej tłumaczy, że nie można dopuścić do sytuacji, w której na drodze dominuje prawo silniejszego. Kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym i rowerzystom, rowerzyści powinni ustępować go pieszym.

„Plują wam w twarz, a wy mówicie, że pada przyjemny deszczyk” – odpowiada jeden z internautów. Sopoccy rowerzyści narzekają, że to piesi tworzą realne zagrożenie, wchodząc na ścieżki rowerowe. „Zamiast ograniczeń prędkości powinny pojawić się służby pilnujące porządku.” – komentuje jedna z rowerzystek. „Próbowałem jechać 10 km/h – to istny koszmar.” – dodaje kolejny cyklista.

Czy ograniczenie prędkości było rzeczywiście koniecznością? „Do Prezydenta Sopotu dochodziły sygnały od mieszkańców, że ścieżka rowerowa staje się swoistym torem.” – mówi Anna Dyksińska. „Lepiej działać przed, niż liczyć straty.” – dodaje. „Wystarczyłoby wypisywać mandaty dla pieszych chodzących po ścieżkach rowerowych.” – odpowiadają rowerzyści. Bo o modernizacji ścieżki deptaka nadmorskiego, która stwarzałaby warunki do bezpiecznego użytkowania deptaka przez obie strony sporu, nie ma póki co mowy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

ARTEK
  • ARTEK
  • 20.08.2012 21:51

No no pani Natalio widzę w Pani duży ale bardzo duży potencjał pozdrawiam ARTUR

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temu, że ludzie "puchną" się nie dziwię, bo przeciętnie tanie rowery górskie z Chin z oponami na teren i łożyskami z badziewnej stali mają straszne opory ruchu.

Ja jeżdżąc od czasu do czasu po zakupy i na wycieczki na składaku Jubilat trasę 6 km pokonywałem w 20 minut. Czyli wychodzi to 18 km na godzinę. Natomiast na moim rowerze z przerzutkami (28 letni Wagant) przeciętną mam niecałe dwa razy wyższą. :) I to jest jazda na luzie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 17.08.2012 18:10

Bardzo ładny tekst Pani Natalio, widzę w Pani potencjał, oby tak dalej, przed Panią świetlana przyszłość

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szybki
  • Szybki
  • 17.08.2012 14:52

@Wink: Panie Grzegorzu, chyba nigdy Pan na rowerze nie jeździł albo miał Pan jakiś prędkościomierz z Chin. Przy 20km/h to już nie wprawieni wysiadają po przejechaniu 1 km nawet na rowerze z przerzutkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rowerzyści chyba będą zmuszeni posiadać prędkościomierze. Tylko patrzeć, jak postawią jeszcze radary na ścieżkach rowerowych...:) (śmiech)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Normalna spacerowa prędkość roweru typu "składak" to jest jakieś 20 km/h.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szybki
  • Szybki
  • 17.08.2012 00:00

Niech ten cyklista nie przesadza, że jazda prędkością 10km/h rowerem jest trudna. To jest normalna spacerowa prędkość roweru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.