Facebook Google+ Twitter

Sopocki epizod Oskara Kolberga

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Kolberga. Na marginesie tych obchodów przedstawiamy mały epizod z bogatego życia Oskara Kolberga, znanego etnografa, badacza kultury ludowej.

Oskar Kolberg / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:OskarKolberg.pngWystartował Rok Kolberga. 11 lutego 2014 roku w Muzeum im. Oskara Kolberga odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano dziennikarzy o planowanych imprezach. Koncerty inaugurujące Rok Kolberga odbędą się 21 lutego w Przysusze oraz 24 lutego w Warszawie.

Organizatorom obchodów dwusetnej rocznicy urodzin naszego słynnego etnografa zależy, aby nie skupiać się wyłącznie na kulturze ludowej. Pragną by był to okres poznawania szeroko rozumianej tradycji w codziennej jej obecności, również w środowiskach miejskich. Obchody Roku Kolberga będą obfitować nie tylko w koncerty, festiwale i wystawy. Zaprezentowano już nowe wydawnictwo - album „Oskar Kolberg 1814 – 1890”. Zapowiedziano liczne konkursy i projekty.

Oskar Kolber urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze. Zdobył wykształcenie muzyczne i pracował jako nauczyciel muzyki. Był też księgowym i urzędnikiem bankowym. Z zamiłowania przygotowywał hasła z dziedziny muzyki i muzykologii do Encyklopedii powszechnej Samuela Orgelbranda. W międzyczasie przygotował i opublikował pięciotomową pracę pt. Mazowsze.

Oskar Kolber wpisał się do polskiej historii jako etnograf. Był pierwszym, który zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową. Zdobytą podczas długoletnich wędrówek po polskiej ziemi informacje zawarł w monumentalnym dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Za jego życia ukazały się zaledwie 33 z 86 tomów tego dzieła. Pomorze opisał w wydanym dopiero po wojnie tomie 39.

Podczas badań kultury Pomorza Oskar Kolberg zawitał do Sopotu wczesną jesienią 1875 roku. Zatrzymał się u państwa Donimirskich. Przez dwa tygodnie Sopot był bazą wypadową na Kaszuby. W planowaniu wypraw pomagał miejscowy ksiądz Masłowski. Ów ksiądz dostarczył też cztery miejscowe pieśni, z których dwie znalazły się w tomie zatytułowanym „Pomorze”. W liście z Sopotu Kolber wspominał, że dał się namówić na dobrą dla zdrowia kąpiel w wodach Zatoki Gdańskiej, ale nie należała ona do przyjemności. Woda była zimna.

 / Fot. Darek SzczecinaDzisiaj Oskar Kolberg jest patronem jednej z sopockich ulic w północnej części miasta, na osiedlu Brodwino. Przy ulicy tej znajdują się dziesięciopiętrowe bloki mieszkalne z epoki „późnego Gierka”, pawilony handlowe, przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.