Facebook Google+ Twitter

Sopot Festival: bilet na Eltona Johna nawet za 530 zł!

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-30 09:11

Elton John, Katie Melua, Helena Vondraczkova, Drupi i wykonawcy walczący o nagrodę Bursztynowego Słowika to tylko niektóre atrakcje przygotowane na 43. Międzynarodowy Sopot Festival, który startuje już w najbliższy piątek.

Fot. AKPAImprezę po raz drugi organizuje stacja TVN, po tym jak prawa do Sopot Festivalu straciła telewizja publiczna. Ubiegłoroczna impreza charakteryzowała się dużym rozmachem i zrobiona była w stylu „MTV”. W tym roku nie powinno być inaczej – bo za widowisko odpowiada ta sama osoba, Julia Knowles, reżyserka wielkich muzycznych gali telewizyjnych, m.in. z rozdania nagród Grammy czy MTV Music Awards. Festiwal potrwa od 1 do 3 września.

Bój o przebój

Tegoroczny bój o sopocki przebój stoczy między sobą dziesięciu wykonawców. Pięciu z Polski i pięciu z zagranicy. Piątkowy festiwal podzielony zostanie na dwie części. W pierwszej – o wejście do „wielkiego finału” walczyć będą: Gosia Andrzejewicz (utwór „Pozwól żyć”), The Jet Set („Just Call Me”), Mezo/ Tabb i Miecz Szcześniak („Wstawaj”), Stachursky („Z każdym Twym oddechem”) i Sumptuastic („Za każdy uśmiech Twój”). Wykonawca, który zdobędzie największe poparcie, będzie reprezentował Polskę w finałowej rywalizacji (w drugiej części koncertu). Jego konkurentami będą zagraniczni artyści: Arash („Arash”), Brainstorm („Thunder Without Rain”), Andreas Johnson („Show Me”), Mattafix („Big City Life”) i Vanilla Ninja („Dangerzone”).

Z tej stawki wybrani zostaną laureaci Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Na swoich faworytów głosować będzie można tylko w dniu koncertu.

Jeden konkurs dla artystów polskich i zagranicznych to jednocześnie powrót do tradycji Międzynarodowego Sopot Festivalu, który zwłaszcza w latach 60. i 70. był typowym konkursem piosenki.

Zakłady i typowania

Ubiegły rok pokazał, że sopocki Słowik – jak za dawnych, dobrych festiwalowych lat – może być przepustką do wielkiej sławy. Statuetka Słowika Publiczności przyznana zespołowi Virgin, którego wokalistką jest Doda, otworzyła piosenkarce wiele zamkniętych dotąd drzwi. Kariera Dody nabrała prawdziwego rozpędu, na koncerty Virgin przybywają tłumy, a płyty sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Niecierpliwi od dawna przyjmują zakłady, kto z polskich wykonawców ma w tym roku największe szanse na równą rywalizację z artystami spoza Polski. Przykład niedawnego Festiwalu Jedynki w Sopocie – gdzie drugie miejsce w konkursie międzynarodowym zajął pochodzący z Katowic zespół Button Hackers – pokazuje, że Polacy potrafią zawalczyć o swoje. Największe szanse na zwycięstwo w polskiej części konkursu zdają się mieć Gosia Andrzejewicz i Stachursky. Ich piosenki od dawna dobrze radzą sobie w rozgłośniach radiowych, a koncerty cieszą się doskonałym odbiorem.

Opera pełna gwiazd

O ile wykonawcy, którzy wystąpią w Operze Leśnej w pierwszym dniu festiwalu, wciąż muszą szukać swojej szansy na dużą popularność, o tyle ci, których usłyszymy w drugim dniu imprezy (w sobotę, 2 września) już dawno ją wykorzystali. Wieczór gwiazd rozpocznie wyjątkowej urody wokalistka, Katie Melua, której staż sceniczny nie jest może zbyt imponujący, ale za to sukcesy godne odnotowania. Światową sławę młodej artystce przysporzyła przede wszystkim znakomita piosenka „Nine Million Bicycles”. Krytycy i publiczność wręcz zakochały się w przepięknym, krystalicznie czystym głosie Katie. W Polsce 22-letnia Brytyjka (urodzona w Gruzji) również nie może narzekać na brak zainteresowania. Jej druga płyta „Piece By Piece” sprzedaje się znakomicie, a koncert, jaki wokalistka dała w radiowym studiu imienia Agnieszki Osieckiej, tylko zaostrzył apetyty na kolejne muzyczne doznania serwowane przez sympatyczną Meluę.

Sopocki występ Katie ma być preludium do dania głównego, którym jest koncert sir Eltona Johna. Artysta przez godzinę raczyć nas będzie swoimi największymi przebojami, na czele z nieśmiertelnym „Sacrifice”. Wprawdzie dla jednych gwiazda Eltona już dawno przygasła, innych odstrasza kosmiczna wręcz cena biletu na jego koncert (najlepsze miejsca kosztują 530 zł!), ale występ jednego z najsłynniejszych homoseksualistów świata (który niedawno wziął ślub ze swoim wieloletnim przyjacielem) trudno nie uznać za wydarzenie lata.

Gwiazdorskiej obsady nie powstydzi się też trzeci dzień imprezy (niedziela, 3 września). Tyle, że będą to gwiazdy drugiej świeżości, lata świetności mające już za sobą, ale wciąż cieszące się dużym poparciem wiernych (i licznych) fanów. W pierwszej części wieczoru zaplanowano koncert „Jak za dawnych lat...”, podczas którego zapowiada się swoista retrospektywa sopockich festiwali. Na sopockiej scenie zaprezentują się m.in.: Helena Vondraczkova, Karel Gott, Demis Roussos i Drupi.

Z kolei druga część wieczoru będzie należała do weteranów polskiej sceny muzycznej – Budki Suflera. Muzycy intensywnie przygotowują swój recital, w ramach którego nie zabraknie niespodzianek. Wiadomo natomiast, że zespół zostanie uhonorowany specjalną nagrodą Złotego Słowika, za całokształt twórczości artystycznej.Fot. AKPA

Elton w stylu Las Vegas

Od ponad tygodnia trwają intensywne prace przy budowie festiwalowej dekoracji. – Nie mogę zdradzić szczegółów, ale powiem, że będzie ona dopasowana do każdego dnia imprezy – zdradził nam Andrzej Sołtysik, rzecznik prasowy TVN. – W drugim dniu na przykład postaramy się zamienić Operę Leśną w „małe Las Vegas”, pod klimat show Eltona Johna. Zrobimy wszystko, aby koncert Eltona Johna na długo pozostał w pamięci widzów – deklaruje Sołtysik. Wszystkie koncerty 43. Międzynarodowego Sopot Festivalu transmitowane będą na antenie TVN.

Roztańczony Sopot Festival

TVN nie tak łatwo da się wyrzucić z sopockiej Opery Leśnej. Dzień po zakończeniu Sopot Festivalu – w poniedziałek (4 września) scena zamieni się w ogromny parkiet taneczny i stanie się areną zmagań uczestników telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”, który przez trzy sezony zbierał przed ekranami telewizorów wielomilionową publiczność. Tuż przed czwartą edycją programu, która wystartuje 10 września, w Sopocie odbędzie się „Finał finałów”, w którym zmierzą się zwycięzcy trzech dotychczasowych edycji – Kamila Kajak i Olivier Janiak, Katarzyna Cichopiek i Marcin Hakiel oraz Aneta Piotrowska i Rafał Mroczek. Oprócz nich zobaczymy także finalistów, którzy otarli się o Kryształową Kulę (nagrodę za zwycięstwo), czyli: Annę Głogowską i Witolda Paszta, Małgorzatę Foremniak i Rafała Maseraka oraz Aleksandrę Kwaśniewską i Michała Skawińskiego.

Specjalny odcinek „Tańca z gwiazdami” będzie transmitowany na żywo na antenie TVN, a poprowadzą go Katarzyna Skrzynecka i Hubert Urbański.

Bilety na festiwal

Chętni wciąż mogą kupić bilety na Sopot Festival w Operze Leśnej. Na każdy dzień są wejściówki w trzech kategoriach cenowych, w zależności od położenia sektorów.

1 września – 130, 90, 65 zł.

2 września – 530, 310, 220 zł.

3 września –215, 160, 95 zł.

Bilety można kupić w kasach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART (Sopot, ul. Kościuszki 61), tel. (58) 555 84 40 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00) lub w kasach Opery Leśnej (ul. Moniuszki 12), tel. (58) 555 84 11 (czynna codziennie w godz. 10.00-19.00).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.