Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17026 miejsce

Sopot Festival: Bursztynowy Słowik do zwrotu?

W porannej audycji Radia Gdańsk wyemitowano nagranie do złudzenia przypominające zwycięską piosenkę tegorocznego Sopot Festivalu. O komentarz na żywo poproszono dyrektora artystycznego imprezy Piotra Metza. Nagranie amerykańskiej artystki Carly Simon z 1986 roku pt. "Coming Around Again" różni się melodycznie od zwycięskiej piosenki polskiego zespołu Feel "Jest już ciemno" w zasadzie tylko szybszym refrenem.

Wokalista polskiej grupy Feel - Piotr Kupicha podczas występu na 44. Międzynarodowym Sopot Festival w Sopocie, 1 bm. Grupa Feel zwyciężyła w konkursie o nagrodę Bursztynowego Słowika 44. Sopot Festival 2007. Słowik Publiczności przypadł również reprezentantom Polski. (kkk) / Fot. PAP/Barbara OstrowskaOrganizatorzy przyznają, że podobieństwo utworu pt. "Jest już ciemno" jest na tyle duże, że na temat ewentualnego plagiatu będą musieli się wypowiedzieć eksperci. Jeżeli zastrzeżenia zostaną potwierdzone będzie to nie lada problem, gdyż w długiej historii szacownej sopockiej imprezy nie zdarzyło się odebranie głównej nagrody konkursu - Bursztynowego Słowika.

Wokalista polskiej grupy Feel - Piotr Kupicha trzyma w ręku dwie nagrody - Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności podczas 44. Międzynarodowego Sopot Festival w Sopocie, 1 bm. (kkk) / Fot. PAP/Barbara OstrowskaSam Piotr Kupicha - wokalista Feel, zapewniał na antenie, że przebój powstał tylko w jego głowie, a Piotr Metz zaznacza, że w tak obfitej masie muzycznej z jaką mamy współcześnie do czynienia, podobieństwa mogą występować samoistnie. Nie podważa jednak ewentualnego plagiatu, nawet mimo młodego wieku polskiego artysty. Jak podkreśla - zdarza się, że twórca może mieć "z tyłu głowy" melodię, którą gdzieś już słyszał.

Amerykańska piosenkarka i gitarzystka Carly Simon urodziła się 62 lata temu w Nowym Jorku. Śpiewa od początku lat 70. a swój najnowszy album wydała w 2007 roku. Jest laureatką m.in. nagród Grammy (1971, 1990), Złotego Globu (1989) oraz muzycznego Oskara w 1988 roku. W 1994 roku została uhonorowana członkostwem w Songwriters Hall of Fame. Łącznie nagrała 22 autorskie płyty, a 8 wydano w formie tzw. składanek.

Piosenka "Coming Around Again" pochodzi z wydanego w 1987 roku albumu pod tym samym tytułem, a także wyprodukowanego rok wcześniej filmu "Heartburn" z Meryl Streep i Jackiem Nicholsonem. Powstała na podstawie dziecięcego przeboju pt. "Itsy bitsy spider".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

super news:-)cool

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus na news! Jeśli chodzi o piosenkę, to zwycięstwo się należało, jeśli doszło do plagiatu, cóż słowika trzeba zabrać. Ale na pewno to jest pomyłka, może komuś zależy na zaszkodzeniu grupie Feel?

Komentarz został ukrytyrozwiń

to czyżby plagiat ? miejmy nadzieje ze to jakaś pomyłka a nie prawda bo wstyd straszny i kolejna afera

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i + dla Michała

Komentarz został ukrytyrozwiń

eeee....tam.... ja tam zbyt wielkiego podobienstwa nie widze....

Komentarz został ukrytyrozwiń

piosenka była faworytem już przed konkursem i nie dziwię się że zdeklasowała przeciwników, a zespół Feel zgarnął obydwie nagrody. Wracajac do sprawy to ciekawę jaki będzie finał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa informacja :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.09.2007 17:15

Ostatnio jest moda na promowanie się przez oskarżenie o plagiat. Od razu się więcej mówi i pisze w mediach o takim wykonawcy, potem sprawa cichnie, a gdzieś w podświadomości zostaje nazwa artysty i tak o to dostaje się zamierzony efekt. Nie wiadomo jak jest w tym przypadku czas pokażę albo i nie, ale wątpię by odebrali im słowika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

coś chyba przesadzają.. podobieństwo może i jest, ale małe.. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetny news

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.