Facebook Google+ Twitter

Sopot Film Festival 2011. "Pogorzelisko" Denisa Villeneuve'a - recenzja

W trzecim dniu festiwalu w Sopocie, będzie można obejrzeć takie filmy jak "Essential Killing" czy "Ludzie Boga". Z obrazem "Pogorzelisko" zaprezentuje się także zdobywca Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym, nominowany do Oskara, Denis Villeneuve.

Niezbadane są wyroki boskie… to z pewnością jeden z cytatów trafniej oceniających film. Pogorzelisko to przypowieść o przeznaczeniu, które pisze pewne – niezmienne, scenariusze.
Nawal Marwan to mieszkanka Bliskiego Wschodu, chrześcijanka, która zakochała się w palestyńskim uchodźcy. Kiedy jej ukochany zostaje zabity, ona postanawia chronić swoje życie, by uniknąć śmierci. Świat otaczający Nawal to cierpienie, ból i świadomość swojej bezradności. Świat ten zmienia się w piekło, gdy kobieta odkrywa, że jej dziecko zaginęło.
Nawal o swoim losie nie powiedziała nikomu, przez całe swoje życie milczała. Dwójka jej dzieci Jeanne i Simon, odkrywają prawdę o matce dopiero, gdy ta umiera, a oni muszą odczytać szokujący testament. I w tym momencie to właśnie dla rodzeństwa rozpoczyna się rodzinny dramat, bowiem prawda bardzo mocno boli!

Reżyser filmu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ po seansie właściwie nie wiedziałam, co mogę na ten temat powiedzieć. Może to, że film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych? Że jest nominowany do tegorocznych Oskarów?
Że zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Warszawie? To na pewno działa na jego korzyść.

Pogorzelisko niesamowicie wciąga, z każdą sekundą filmu, widz układa poszczególne elementy układanki by na koniec mieć przedstawiony pełen obraz filmu. Pogorzelisko przepełnione jest retrospekcją, niedomówieniami i akcją, która potrafi nas przerazić. Powoli z każdym następnym ujęciem filmu odkrywamy, bezmiar bólu, i tego który muszą przejść Jeanne i Simone, ale także tego, który przeżyła ich matka. Obraz przedstawiony przez Denisa Villeneuve jest zaprezentowany w sposób tak sprytny, że widz nie może pozostać na niego obojętny, obojętny na ludzką tragedię.

W mojej ocenie, w skali od 1-5, zdecydowanie i bez wahania przyznaję 4.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.