Facebook Google+ Twitter

Sopot ma Dyskusyjny Klub Książki

Jesteś z Trójmiasta? Lubisz czytać książki i dzielić się z innymi wrażeniami po ich przeczytaniu? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, Dyskusyjny Klub Książki jest dla ciebie.

Dyskusyjny Klub Książki w Sopocie rozpoczął swoją działalność. Na pierwszym spotkaniu w wypożyczalni dla dorosłych, dzieci i młodzieży obecne były nieliczne osoby. Okazało się jednak, że kameralna atmosfera przy herbacie i ciasteczkach pozytywnie wpłynęła na uczestniczki (panowie niestety zawiedli) spotkania. Tematów do rozmów nie brakowało. Panie dzieliły się wrażeniami ze spotkań z autorami takimi, jak Paweł Huelle czy Andrzej Sapkowski, opowiadały także o książkach, które wywarły na nich ogromne wrażenie. W tym momencie padały najróżniejsze tytuły, począwszy od ,,Hanemanna" Stefana Chwina, a skończywszy na trylogii Tolkiena ,,Władca pierścieni". Nie zabrakło również wzmianek o Milanie Kunderze czy Williamie Whartonie.Kameralna atmosfera sprzyjała dyskusji o książkach / Fot. Materiały archiwalne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie

– Spośród książek Whartona najbardziej lubię te opowiadające o budowie młyna (,,Opowieści z Moulin du Bruit" - przyp. red.) oraz barki (,,Dom na Sekwanie" - przyp. red.) Pisarz zaraził mnie swoją pasją pracy i uświadomił własne lenistwo. Pokazał również, że praca polegająca na budowie czy renowacji może być sposobem na życie – dzieliła się swoimi spostrzeżeniami Marzena, uczestniczka spotkania. Z kolei Karolina Wesołowska z sopockiej biblioteki zachęcała panie nie lubiące literatury fantasy do przeczytania ,,Władcy pierścieni". Dyskusja toczyła się wartko i nie było potrzeby ingerowania w nią przez moderatorów.

– Zależy nam na takich rozmowach. Spotkania mają charakter otwarty. Może przyjść na nie każdy bez względu na wiek i płeć, a dyskusje nie muszą mieć wcale charakteru popularnonaukowego. Można także otwarcie mówić, jaka książka nam się nie podoba i dlaczego – mówi Małgorzata Siemion, koordynatorka DKK w sopockiej bibliotece. A taka okazja nadarzy się już wkrótce, gdy uczestnicy rozmawiać będą o książce Doroty Masłowskiej ,,Paw królowej".

Na liście proponowanych klubowiczom lektur znajduje się również m.in. najnowsza powieść Jacka Dehnela, ,,Lala", reportaże literackie: Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego i ,,Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka, a także coś dla miłośników literatury czeskiej: ,,Piękna rupieciarnia" Bohumila Hrabala.

Część egzemplarzy wspomnianych książek wypożyczył dla DKK warszawski Instytut Książki, polski koordynator projektu. Jeśli zaczną się cieszyć ogromnym zainteresowaniem, zostaną włączone na stałe do księgozbioru miejskiej biblioteki w Sopocie. Sam pomysł dyskusyjnych klubów książki narodził się w Wielkiej Brytanii. Pierwsze takie placówki powstały w 1926 r.

Instytut Książki wspiera organizacja kulturalno-edukacyjna British Council. – Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa i dyskutowania o literaturze, nie tylko w kręgach filologicznych, poprzez stworzenie sieci takich klubów w całej Polsce – podkreśla Ewa Marczyńska z sopockiej biblioteki. Następne spotkanie DKK obędzie się 6 czerwca o godz. 17 w wypożyczalni dla dorosłych, dzieci i młodzieży w Sopocie przy ulicy Westerplatte. Tematem przewodnim będzie książka Carlosa Ruiza Zafóna ,,Cień wiatru".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.