Facebook Google+ Twitter

Sopot: Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 21:32

Po uroczystościach związanych z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Trójmiasto znów gości europejskich przywódców. Tym razem do Sopotu przyjechali prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a jutro także gościnnie Słowenii, rozmawiają o problemach Unii Europejskiej i o kryzysie gospodarczym. Żadnych decyzji spodziewać się nie należy, ale jest czas na bliższe poznanie się polityków.

Minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik poinformował, że przywódcy rozmawiali o kwestii rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje bałkańskie, ale także Ukrainę i Gruzję. "Padły mocne słowa, że obecność Ukrainy jest niezwykle ważna dla rozszerzenia strefy stabilizacji w Europie" - mówił minister. Dodał, że w czasie dyskusji pojawił się wątek Traktatu Lizbońskiego i tego, jak Unia Europejska będzie działać po wejściu dokumentu w życie. Nie było jednak ponaglania prezydentów Polski i Czech, by Traktat podpisali.

Przywódcy przeszli z Grand Hotelu na molo, skąd okrętem hydrograficznym ORP "Heweliusz" popłynęli do Gdańska. Jak wyjaśnił komandor porucznik Bartosz Zajda - rzecznik dowódcy Marynarki Wojennej - "Heweliusz" to okręt specyficzny, bez którego nie byłoby map morskich. Zbiera on informacje, jak wygląda dno, jaka jest głębokość i przejrzystość wody. Gdy okręt wpływał do Gdańska i mijał Westerplatte, prezydenci oddali hołd bohaterom Września. Była specjalna komenda "Baczność, lewa burta", a okręt zasalutował w kierunku pomnika Obrońców Westerplatte.

Wcześniej w Gdyni na Skwerze Kościuszki odbyła się ceremonia oficjalnego powitania. Prezydenci zwiedzili okręt muzeum ORP "Błyskawica". Przywódcy złożyli także kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.