Facebook Google+ Twitter

Sopot: Szczyt Grupy Wyszehradzkiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-12 17:08

Grupa Wyszehradzka jest potrzebna i spełnia swoją rolę - mówili zgodnie w Sopocie prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W szczycie gościnnie wziął też udział prezydent Słowenii.

Przywódcy rozmawiali o konieczności rozszerzenia Unii Europejskiej, traktacie lizbońskim, ale także o tym, co 20 lat temu działo się w Polsce. Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że powołanie 20 lat temu rządu Tadeusza Mazowieckiego było sukcesem, który wymagał stanowczości i odwagi.

Przyznał, że nie wszyscy działacze obozu solidarnościowego byli zgodni, czy należy powoływać taki rząd, a jeśli tak, to czy z tym premierem. Stanowczość i pewność siebie jednak zwyciężyła i rząd powstał. Prezydent przypomniał, że po 12 września 1989 roku upadły rządy komunistyczne w innych państwach Europy. Rolę, jaką powołanie rządu Mazowieckiego odegrało w historii Europy, podkreślili też prezydenci Słowacji i Słowenii.


W Sopocie rozmawiano także o roli traktatu lizbońskiego i o tym, że ten dokument jest potrzebny Unii Europejskiej. Choć nikt nie naciskał na prezydentów Polski i Czech, to wspominano, że Niemcy już prawie przyjęły traktat. To znaczy, że ociągają się tylko Czesi, Polacy i Irlandczycy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.