Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27023 miejsce

Sopot: Uczeń liceum zażądał usunięcia krzyży z sali lekcyjnych

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2010-03-25 08:36

Uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie napisał petycję do dyrekcji z prośbą o usunięcie symboli religijnych z terenu szkoły.

Maturzysta z III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, Maciej Czerski / Fot. Grzegorz MehringMaturzysta z III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, Maciej Czerski, zwrócił się do dyrektor szkoły z petycją, w której, powołując się na werdykt Europejskiego Trybunału Praw Człowieka "uprzejmie prosi o usunięcie symboli religijnych z terenu szkoły".

- Dowiedziałem się, że ksiądz chce wywiesić krzyże w całej szkole - mówi uczeń. - Od kogo? Mówił to jeden z nauczycieli, no była taka plotka. Półtora miesiąca temu, przed feriami, postanowiłem wystosować protest. Powołałem się na wyrok ze Strasburga, przypomniałem sobie sprawę z Wrocławia. Zacząłem podczas przerw zbierać podpisy pod petycją. Zebrałem 18 podpisów. Na szkolnym portalu społecznościowym zamieściłem treść protestu i zostawiłem informację, że będę dalej zbierać podpisy. Nikt jednak się nie zgłosił prócz nauczyciela, opiekuna samorządu szkolnego. Zwrócił mi uwagę, że nie mogę pisać na początku "My, uczniowie III LO...", bo nie reprezentuję wszystkich uczniów szkoły.

Kiedy p.o. dyrektor Danuta Klapper - Szczucka odmówiła spełnienia prośby ucznia, argumentując, że krzyże wiszą jedynie w klasach, gdzie odbywają się lekcje religii, maturzysta postanowił zainteresować problemem media.

- Zadzwoniłem do stacji radiowej - przyznaje. - Mam nadzieję, że wywoła to powszechną debatę społeczną na temat faworyzowania przez szkołę jednego światopoglądu. Sprawa jest bulwersująca, bo jedynym skutkiem mojej petycji było powieszenie krzyży w szkole.

- Nic nie dowierzaliśmy! - odpowiada dyrektor III LO. - Podczas ferii malowaliśmy klasy, więc trzeba było wcześniej zdjąć krzyże, które na początku marca wróciły na swoje miejsce.

Światopoglądowy spór Macieja ze szkołą nie wywołuje większego zainteresowania wśród pozostałych 400 uczniów sopockiego liceum. Tymczasem konstytucjonalista dr Marcin Wiszowaty twierdzi, że powoływanie się ucznia na ubiegłoroczny wyrok trybunału w Strasburgu jest przedwczesne. Po przyjęciu w tym miesiącu przez trybunał apelacji złożonej przez Włochy listopadowy wyrok jest nieprawomocny.

Źródło:
Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.06.2010 17:05

Myślę, że Pan Czerski zrobił dobrze. Każde społeczne wystąpienie, szczególnie w takiej sprawie jest godne pochwały. Jak najbardziej popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten Strasburg nieźle namieszał. Szczególnie małolatom. Nie zorientowali się, że to tylko żart.
Zbyt poważnie traktują wolność i swobody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.