Facebook Google+ Twitter

Sopot w 90. rocznicę odsyskania niepodległości

Wolność oraz poznawanie historii miejsc pamięci - to słowa przewodnie tegorocznych obchodów święta niepodległości pod Pomnikiem Pomordowanych sopocian z udziałem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

W swoim wystąpieniu prezydent Sopotu Jacek Karnowski podkreślił znaczenie wartości takich jak
niezawisłość i honor, które motywowały Polaków do odzyskania niepodległości. Wspominał także dalsze losy młodego państwa polskiego oraz podkreślał ważną rolę pragnienia życia w wolnym kraju. O wolność w późniejszych okresach walczono w rozmaity sposób: orężem, słowem i postawą - podkreślał prezydent Karnowski:

W każdym miejscu na świecie znajdują się miejsca szczególne przypominające o ważnych wydarzeniach z życia danej społeczności.

W podtrzymywaniu tradycji świętowania ważnych wydarzeń państwowych ogromną rolę odgrywają też pieśni i piosenki żołnierskie, jak "Warszawianka" czy Marsz Pierwszej Brygady.

W Sopocie jednym z takich miejsc jest właśnie Pomnik Pomordowanych sopocian. To tu po uroczystej mszy świętej w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Jerzego odbywają się obchody ważnych rocznic uświetnione akompaniamentem Orkiestry Marynarki Wojennej. Pamięć o tradycjach patriotycznych jest dla nas niezwykle ważna- zaznaczał prezydent Karnowski:


Dziś z okazji święta niepodległości pod Pomnikiem Pomordowanych sopocian złożono wieńce, wystawiono honorową wartę i uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Nie zabrakło również licznej reprezentacji sopockich harcerzy stojących w braterskim kręgu, którzy oddali hołd walczącym o wolność trzykrotnym harcerskim zawołaniem ,,Czuwaj" .W materiale wykorzystano utwory: "Marsz Pierwszej Brygady" oraz "Rozszumiały się wierzby płaczące" w wykonaniu Orkiestry Marynarki Wojennej. Proszę o niekopiowanie bez podania źródła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.