Facebook Google+ Twitter

SOS dla Kujawskiej Kolei Wąskotorowej

Niezależnie od tego co by się działo, na kolei jest wielu miłośników i wręcz fanatyków, którzy zrobią wszystko, by zachować zabytki infrastruktury kolejowej, pojazdy szynowe i całe torowiska, często nierentowne i nieopłacalne, ale będące wartością historyczną i turystyczną.

Kujawska Kolej Wąskotorowa w Krośniewicach / Fot. Paweł PapierzCzęsto inicjatywę przejmują towarzystwa i kluby miłośników kolei, czyniąc wszystko by swoimi działaniami zainteresować władze gminne, powiatowe, czy wojewódzkie. Władz om lokalnym powinno zależeć na rozwoju turystyki, oferując perełki swoich regionów. A czyż Kujawska Kolej Wąskotorowa nie jest perełką?

Do takich pozytywnych działań można zaliczyć akcje międzynarodowego grona miłośników Kujawskiej Kolei Wąskotorowej z Krośniewic, zaniepokojonych działaniami, być może pozornymi, łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.

W odpowiedzi na list do marszałka, wystosowany przez międzynarodową grupę miłośników zabytków SOS dla KKW, występującą w obronie krośniewickiej kolejki wąskotorowej, Urząd Marszałkowski przedstawił swoją wizję przejęcia majątku kolejki od PKP.

UM uważa, że ani województwo, ani gminy nie mogą przejąć majątku kolejki w myśl postanowień ustawy o restrukturyzacji PKP i dlatego postuluje przejęcie majątku kolejki przez skarb państwa, który następnie miałby przekazać ten majątek gminom.Kujawska Kolej Wąskotorowa w Krośniewicach / Fot. Paweł Papierz

"Nie rozumiemy dlaczego sposób przekazania kolejki ma być taki "dookólny". - mówi Tomasz Domżalski, członek grupy SOS dla KKW - Przecież ustawa o restrukturyzacji PKP wytycza jasny szlak, jakim to się powinno odbyć. Co więcej - tą drogą ustawową poszły przejęcia innych kolejek, np. Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej w Opolu Lubelskim. Obawiamy się, że droga proponowana przez Urząd Marszałkowski otworzy drogę do zniszczenia kolejki.

Akcja ratowania kolejki prowadzona jest także na stronach internetowych:
http://www.kkw.sos.pl
oraz http://www.facebook.pl/sos.kkw

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.