Facebook Google+ Twitter

Sosnowiec. Spotkanie z Nalini Visvanathan

10 marca w klubokawiarni Pod Spodem w Sosnowcu, w ramach wspólnej inicjatywy Polskiej Akcji Humanitarnej i stowarzyszenia Aktywne Kobiety, odbyło się spotkanie "Kobiety, gender i globalny rozwój".

Nalini Visvanathan i organizatorki spotkania / Fot. fot. Sebastian BrudysTematem spotkania była rola kobiet w procesach globalnego rozwoju. Poprowadziła je Małgorzata Tkacz-Janik z Grupy Inicjatyw Genderowych GIGA.

W wielu krajach globalnego południa kobiety są wykluczone z pełnego życia społecznego. Dyskryminacja w dostępie do edukacji, zatrudnieniu, ściśle określony podział ról społecznych to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się mieszkanki większości krajów globalnego południa.

Na przykładzie Indii dr Nalini Visvanathan wskazała główne problemy, z jakimi spotykają się kobiety w biednych, wiejskich stanach północnych Indii. Analfabetyzm kobiet jest w tych społecznościach zjawiskiem powszechnym. Brak dostępu do służby zdrowia to główna przyczyna dużej umieralności kobiet przy porodzie oraz wysokiej umieralności niemowląt.

Aby zmniejszyć umieralność matek i niemowląt, rząd Indii finansuje program ASHA, którego Nalini Visvanathan jest uczestniczką i propagatorką. Program ten zapewnia szkolenia wolontariuszkom z obszarów wiejskich w zakresie zdrowia i higieny, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ciąży, porodu i połogu. Wolontariuszki przekazują zdobytą wiedzę kobietom w ciąży i matkom.

 / Fot. fot. Sebastian BrudysProgram boryka się z ogromnymi trudnościami. Przeszkodą jest choćby powszechny analfabetyzm, funkcjonujący wciąż podział kastowy społeczeństwa w Indiach (prawnie zakazany w konstytucji), czy niezrozumiały opór wobec wolontariuszek przez pracowników służby zdrowia, postrzegających je jako konkurencję.

Nalini Visvanathan promowała również książkę "Kobiety, gender i globalny rozwój", której jest jedną z redaktorek. Książka od 16 marca będzie nieodpłatnie dystrybuowana przez jej wydawcę, Polską Akcję Humanitarną.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.