Facebook Google+ Twitter

Sosnowiecki Dworzec Kolejowy biblioteką

Sosnowiec może poszczycić się wieloma pięknymi, zabytkowymi budynkami, ale obiektem, który przyciąga uwagę przyjeżdżających, jest Dworzec Kolejowy. Od jakiegoś czasu pełni on nową funkcję – Biblioteki Kolejowej.

 / Fot. Paulina PaszkoNeoklasycystyczny budynek wzniesiony w 1859 roku, według projektu włoskiego architekta Enrico Marconiego, stał się siedzibą przeniesionej z Katowic Biblioteki Kolejowej, która wchodzi w skład Ośrodków Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej (OINTE). Biblioteka ta jest jedną z 15. tego typu placówek w Polsce. Geneza sieci bibliotek, do której należy sosnowiecka placówka, sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. OINTE to miejsce, gdzie specjaliści związani z transportem mogą poszerzyć swoją wiedzę.

Wracając do sosnowieckiej biblioteki. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad układaniem zinwentaryzowanego księgozbioru na półkach, a pracy jest niemało, bo biblioteka liczy sobie 20 tysięcy woluminów i 35 tysięcy czasopism oraz zbiorów specjalnych.

- Mieszkańcy Sosnowca ze zbiorów biblioteki mogą na razie skorzystać jedynie na miejscu - jak wyjaśnił mi pracownik Biura Informacji i Promocji Centrali Polskich Linii Kolejowych Janusz Żmuda - Będziemy pisali do Centrali w Warszawie, aby zmienić regulamin biblioteki, obecnie wypożyczać  / Fot. Paulina Paszkoksiążki do domu mogą jedynie studenci Politechniki Śląskiej z Wydziału Transportu i kolejarze. Dla nas, bibliotekarzy, wielkim udogodnieniem będzie wprowadzenie w kwietniu systemu komputerowego Sowa 2/Mark 21, który pozwoli egzekwować oddawanie zaległych książek i będzie przypominać czytelnikom o zwrocie.

Sosnowiecki dworzec to nie tylko biblioteka, ale już wkrótce także galeria, poświęcona zabytkom ze Szlaku Zabytków Techniki. Dworzec jest jednym z punktów organizowanej Industriady, zatem galeria będzie promować miejsca warte zobaczenia i zwiedzenia.

Sosnowiczan cieszy fakt, iż hol dawnej dworcowej poczekalni nie będzie stał pusty - tak jak to miało miejsce do tej pory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.