Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13318 miejsce

Souad Massi. Algierski sen o muzyce

  • Tomasz J
  • Data dodania: 2008-12-07 20:23

Muzyczna kariera pochodzącej z Algierii wokalistki to poruszająca historia wielkiej pasji do muzyki, życiowego ryzyka i zrealizowanych marzeń. Łudząco przypomina scenariusze hollywoodzkich filmów, z jedną tylko różnicą. Jest prawdziwa.

Souad Massi / Fot. Wrasse RecordsPaździernik 2001 roku. W Rotterdamie trwa festiwal WOMEX, jedno z najważniejszych wydarzeń na Starym Kontynencie, poświęconych szeroko rozumianej muzyce świata. Na scenie, obok wielu gwiazd nurtu world music pojawia się także pochodząca z Algierii wokalistka, Souad Massi. Entuzjastyczne przyjęcie jeszcze do niedawna niemal anonimowej artystki doskonale obrazuje tempo, w jakim rozwija się jej kariera. Na początku 2002 roku talent młodej Algierki zostanie dostrzeżony w BBC Radio 3, które uhonoruje Souad główną nagrodą w kategorii "Best Newcomer". Czy Massi zatem to cudowne dziecko algierskiej muzyki? Muzyczny ambasador Algierii w Europie? Bynajmniej.

Najważniejsza była muzyka


"Północnoafrykańska Tracy Chapman", jak mawiają o Souad Massi krytycy, urodziła się w 1972 roku, w biednej, muzułmańskiej rodzinie. Wraz z sześciorgiem rodzeństwa wychowywała się w Bab El Oued, jednym z dystryktów stolicy Algierii, Algieru. Muzyka była obecna w jej życiu od najmłodszych lat, głównie za sprawą starszego brata, który grał na pianinie. Wbrew protestom wiernego tradycji ojca, Souad dorastała ucząc się gry na gitarze i przede wszystkim słuchając – głównie amerykańskiego soulu, funku, rocka i folku. Muzyczna edukacja w połączeniu ze znajomością amerykańskiej sztuki obudziły w młodej Algierce silne poczucie wolności, co w jej ojczyźnie musiało oznaczać kłopoty.

Zamiłowanie do muzyki szybko przerodziło się w chęć aktywnego jej tworzenia. W 1989 roku Souad dołączyła do zespołu flamenco, jednak znudzona szybko zrezygnowała z takiej formy ekspresji. Rok później znalazła się w składzie rockowej formacji Atakor, z którą występowała przez siedem kolejnych lat. Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych w Algierii wybuchła wojna domowa między islamskimi fundamentalistami a zwolennikami państwa laickiego, polityczny przekaz muzyki Atakor nabrał szczególnego wymiaru. Podczas koncertów zespołu co i rusz dochodziło do zamieszek, sprzęt muzyków był systematycznie rozkradany bądź dewastowany; sama Souad, jako kobieta domagająca się swoich praw i śpiewająca w rockowej kapeli, znalazła się w poważnym niebezpieczeństwie. Wokalistka ubierała się jak mężczyzna, obcięła włosy i starała się ukrywać. Mimo to, Massi straciła stałą pracę, coraz częściej dochodziło także do zamachów na jej życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.02.2009 08:38

Dziękuję za artukuł! Własnie dzisiaj usłyszałem ją w radiowej "dwójce" :) Świetna muzyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym na pewno nie zapomnę! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przybliżyłeś sylwetkę interesującej artystki, ale nie zapomnij o relacji z jej koncertu - jeśli zagości w Polsce. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.