Facebook Google+ Twitter

„Soul kitchen”. Strawa duchowa dla niewybrednych

Dziś premiera nagrodzonego w Wenecji najnowszego filmu Fatiha Akina ("Głową w mur"). Opowiada on historię greckiego właściciela knajpy. Obsada oczarowuje (Birol Ünel, Moritz Bleibtreu, Udo Kier), fabuła rozczarowuje.

Najnowszy film Fatiha Akina zaczyna się obiecująco. Główny bohater, Grek o nazwisku nomen omen Kazantsakis (Adam Bousdoukos) prowadzi dosyć niedbale knajpę urządzoną w poprzemysłowej dzielnicy Hamburga. Biznes idzie niemrawo. Zatrudniani przez niego pracownicy dopominają się o zaległą wypłatę. Starzec wynajmujący część jego placówki zalega z komornym i ani myśli tego stanu zmienić. Sanepid nakazuje mu remont kuchni pod groźbą zamknięcia lokalu, a skarbówka bierze pod zastaw zaległych opłat sprzęt muzyczny. Kazatsakisa.

Nie powodzi się także w życiu osobistym. Dziewczyna bohatera wyjeżdża na dłuższy czas, jako korespondentka do Szanghaju, brat (Moritz Bleibtreu - „Cząstki elementarne”, „Biegnij Lola, biegnij”) fałszuje zaświadczenia o zatrudnieniu, by móc codziennie korzystać ze zwolnienia warunkowego. Wreszcie Grek podupada na zdrowiu na skutek nadszarpnięcia kręgu krzyżowego.

Lubimy w kinie, gdy taki natłok obowiązków i nieszczęść spada na głowę jednego bohatera. Umożliwia nam to komfortowe odczucie, że nie tylko my sami mamy problemy, ale że mają je inni i jakoś sobie radzą. Kino spełnia wtedy funkcję terapeutyczną. Gdy dodamy jeszcze, że bohater pochodzi z kraju, gdzie ostatni kryzys w Europie odczuwany był najciężej, a większość pozostałych bohaterów to też imigranci, możemy sami poczuć się jak w domu, albo jak na saksach i kibicować bohaterom. Reżyser sprawnie operuje też ironią i czarnym humorem ukazując postaci ani nie przerysowane, ani nie nudne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Recenzja na 5*. Gratulacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.