Facebook Google+ Twitter

Spacer o siódmej rano. Śladami Ryszarda Kapuścińskiego

Ryszard Kapuściński opisuje swój majowy spacer, ja szłam teraz, w marcu, gdy jeszcze nie ma zieleni, ale słychać już ptaki i w powietrzu czuć przedwiośnie i przygotowania do wiosny. W pewnym momencie poczułam wielki żal...

Projekt i opracowanie graficzne, zdjęcie Ryszard Kapuściński. / Fot. Krystian RosińskiJako fanka Jego twórczości wiedziałam, że ta książeczka jest już wydana - bo z wyglądu to właśnie "książeczka". Jednak nie przypuszczałam, że w internetowym sklepie będzie trzeba czekać aż trzy tygodnie. Doczekałam się i było warto, bo Ryszarda Kapuścińskiego "Spacer poranny" z uroczymi zdjęciami warszawskiego Pola Mokotowskiego, wykonanymi przez Autora ma niepowtarzalny klimat.

Przeczytałam i... poszłam na spacer ścieżkami i ulicami, które opisuje pan Ryszard i którymi chadzał o poranku. Wychodził o siódmej; ja też tak zrobiłam. Szłam i zerkałam do mapki, którą narysował Autor. Trochę się tu zmieniło.

W pewnym momencie poczułam wielki żal, że ten wspaniały reporter już nie będzie tu chodził, już nic nie napisze, nie opowie nam, nie sfotografuje, nie zobaczy. Jednak kiedy szłam dalej "za mapką z książki" i znajdowałam kolejne miejsca; poczułam wdzięczność, że to opisał, że książka powstała, a miasto zamierza zrobić na Polu Mokotowskim "ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego" inspirowane trasą Jego spacerów.

Te spacery to była teraźniejszość i przeszłość. Pisarz wspominał „Teraz (jest koniec maja) wchodzę w zieleń Pola Mokotowskiego. Tu, na rogu Wawelskiej i alei Niepodległości postawiono w 1945 roku osiedle drewnianych, małych, jednorodzinnych domków fińskich. Tuż po wojnie przydzielono nam taki domek…. Ten ciasny domek bez łazienki, bez centralnego ogrzewania był luksusem, był szczęściem, gdyż dotąd gnieździliśmy się (rodzina czteroosobowa) w maleńkiej kuchni…”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.