Facebook Google+ Twitter

Spacer po lesie a ustawa śmieciowa

Spacery po lesie to zdrowa i przyjemna czynność... Przynajmniej kiedyś tak było. A jak jest teraz? Sami zobaczcie

Śmieci w workach na poboczu / Fot. Barbara GorgońGąbin - niewielkie miasteczko w powiecie płockim województwa mazowieckiego. Okolica idealna do wypoczynku - pola, łąki, jeziora i lasy. Mała idylla.

Las. Miejsce mojego dzieciństwa. Rodzinne spacery, poznawanie zwierząt i roślin. Szkolne biegi przełajowe. Rozważania nad dziecięcymi problemami. Tak było 10 lat temu.

Dziś, 4 stycznia 2014 roku wybrałam się na spacer po tym miejscu wspomnień. Ot tak - wolna sobota. Jednak po wejściu do lasu, w głowie kołacze się jedna myśl - 6 miesięcy po wprowadzeniu ustawy śmieciowej, a wokół... nie potrafię opisać tego jednym zdaniem. Udane porządki grudniowe i leśny Sylwester. Dla kogoś na pewno tak było.

Chodząc po dawnych ulubionych miejscach, nie czułam już zapachu lasu, lecz rozkładających się śmieci. Czy naprawdę ich wieczorne wyniesienie wiąże się z wywiezieniem ich do lasu? A może w ustawie drobnym druczkiem dopisany jest sposób segregacji: Plastiki do iglastych, szkło do liściastych? Już nie dziwię się, że nie chodzi się na spacery. Że w szkołach nie biega terenowo. To żadna przyjemność - szkolne wyjście na śmietnisko.

Miał to być przyjemny spacer, a stał się rozczarowaniem. Tyle się mówi o sprzątaniu, chociażby po swoim psie. A co ze sprzątaniem po sobie?
Kolejne worki / Fot. Barbara GorgońGąbińska rzeka - Nida / Fot. Barbara GorgońPobojowisko w lesie - czyżby udany sylwester? / Fot. Barbara Gorgoń

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Po co się przepisy zmieniają ? Hmm .
Cywilizowane kraje , bogatsze od nas ,od lat prowadzą segregację odpadów . Odzyskują surowce wtórne szkło , makulaturę , plastik .
Jaki to ma wpływ na środowisko nie trzeba pisać.
Uważam ,że tzw ustawa śmieciowa nie ma wpływu na wyrzucanie śmieci do lasu .Nawet jeśli wspólnoty nie segregują to podwyżka o 20 zł nie jest dotkliwa .
Co ciekawe usłyszałam w radio ...śmieci do lasu wyrzucają albo podrzucają innym ,właściciele domków jednorodzinnych .
Mówili to ludzie którzy obserwują swoich sąsiadów .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli będziemy cały czas obstawać, że mentalności ludzi się nie zmieni, to na pewno się nie zmieni. Może apel któryś z kolei zacznie coś zmieniać. Nie mówię, że nigdy nie widziałam śmiecia w lesie. Ale sfotografowane przeze mnie miejsca kiedyś po prostu były czyste. Nie widywałam tam worków pełnych śmieci. Może faktycznie ustawa śmieciowa nie ma za dużo z tym wspólnego, ale też i nic nie zmieniła. I to mnie smuci. Po co się te przepisy zmieniają? To tak jakbyśmy zaczęli apelować o nie wywożenie śmieci do lasu, tylko na przykład wyrzucać je do jezior. Przecież las wtedy będzie czysty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żadna ustawa śmieciowa , zakazy , nakazy nie zmienią mentalności ludzi . Takie obrazki to brak elementarnej wiedzy o ochronie przyrody .Edukacja , edukacja od przedszkola .

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie ustawa śmieciowa, bo takie widoki mamy od ładnych kilkudziesięciu lat, to wyłącznie brak poszanowania tego, co społeczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niestety smutna prawda. Dużo chodzę po lasach, w różnych miejscach. Nie pamiętam takiej eskapady, podczas której nie natrafiłbym na sterty śmieci, w tym opon, uszkodzonej armatury sanitarnej, papierów i foliowych opakowań a nawet całych łóżek.
Właściwie to pamiętam, ale były to czasy dawne, kiedy mentalność Polaków wydawała się być zdrowsza przynajmniej w tej dziedzinie.
Po czystości lasów można o naszym społeczeństwie powiedzieć dużo, niestety nic dobrego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.