Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29474 miejsce

Spacer po Pułtusku

Nareszcie wybrałem się do Pułtuska. Naprawdę warto. Z Warszawy dojazd możliwy jest tylko samochodem lub autobusem, bo pociąg tu nie dociera. Pozostaje nam tylko nasz "pociąg do Pułtuska".

Przewodnik Andrzej Ropelewski, zachwalając Pułtusk przedstawia miasto jako naj, naj... I rzeczywiście, kiedy słucha się jego opowieści pogląd ten można szybko podzielić.

Tu było pierwsze na Mazowszu seminarium duchowne, pierwsze w Polsce seminarium nauczycielskie i pierwszy na Mazowszu szpital, w którym pracowało dwóch lekarzy, a pielęgniarkami były siostry szarytki. Tu także powstała pierwsza drukarnia na Mazowszu, która drukowała księgi na potrzeby biskupstwa. Sprowadzeni jezuici założyli Kolegium jezuickie, w którym studiowało 600 studentów (na 3 tys. mieszkańców!). Wykładali w nim m.in. Piotr Skarga i Andrzej Bobola. Kolegium jezuickie zorganizowało pierwszy teatr akademicki w Polsce.

Biskup utrzymywał dom opieki nad ludźmi starymi i niedołężnymi oraz fundował stypendia dla studentów uczących się na Akademii Krakowskiej. Tylko w Pułtusku jest kościół, do którego wierni wpływali na mszę łódkami, a ołtarz ulokowano tak wysoko, by ksiądz stał na suchym gruncie w czasie mszy. Z Pułtuskiem wiążą się nazwiska znanych postaci. Miasto już w XV w. rozsławił w Polsce i Europie biskup płocki Andrzej Noskowski. Tu urodził się, a potem opisywał Pułtusk Wiktor Gomulicki, także piewca Warszawy. Tu w domu w Rynku w 1806 roku nocował Napoleon Bonaparte.

Miasto rozsławił też w XIX wieku meteoryt tzw. „pułtuski”, który spadł w okolicach miasta w 1868 roku. Jego fragmenty znajdują się w wielu muzeach Europy.

Od 1994 roku Pułtusk jest siedzibą Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczna im. A. Gieysztora).

To zapewne nie wszystkie naj, jednak dużo, jak dla turysty. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.Najdłuższy rynek Europy / Fot. Roman WoźniakKlasycystyczny komisariat Policji / Fot. Roman Woźniak
Widok z okna wieży / Fot. Roman WoźniakAkademia Humanistyczna / Fot. Roman Woźniak
Kanał Wenecji Mazowsza / Fot. Roman WoźniakPomnik Wiktora Gomulickiego piewcy Warszawy i Pułtuska / Fot. Roman Woźniak
Wnętrze kolegiaty / Fot. Roman WoźniakJeden z ołtarzy w kolegiacie / Fot. Roman Woźniak
Dawny zamek dziś Dom Polonii / Fot. Roman WoźniakRestauracja w Domu Polonii / Fot. Roman Woźniak
Przystań i rzeka Narew / Fot. Roman Woźniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Biuro Podróży Columbus
  • Biuro Podróży Columbus
  • 26.02.2012 16:11

Nasze Biuro korzysta z usług Biura Przewodnickiego, bo takie w Pułtusku jest. Wszyscy posiadają tam uprawnienia, sprawdzamy to podczas każdego zlecenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz
  • Mariusz
  • 27.06.2011 12:03

Jestem kierowcą autobusu z Płońska. Ostatnio byliśmy tam z grupą .Wiem, że w Pułtusku jest paru przewodników licencjonowanych. Ich oprowadzała jakaś Pani około tydzień temu i widziałem, że identyfikator miała. Była przewodnikiem terenowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Darek Ślesicki
  • Darek Ślesicki
  • 27.06.2011 11:57

Ciekaw jestem tylko, czy Pan Ropelewski ma legitymację przewodnika lub pilota wycieczek, bo wydaje mi się, że nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"600 studentów (na 3 tys. mieszkańców!)".
Dziś te proporcje są bardziej zaskakujące: ok. 6 tys. studentów na 19 tys. mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się cieszę, że powstał ten tekst i pozwolę sobie polecić inny artykuł Autora, który po kolei wprowadza czytelnika w historię miasta: http://www.michalowice.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=663 :) Pułtusk to bardzo malownicze miasteczko: link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.