Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1009 miejsce

"Spacerem po Krakowie" - przewodnik National Geographic

"Spacerem po Krakowie" to przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego po stolicy Małopolski.

okładka / Fot. Burda KsiążkiBardzo lubię Kraków, mam wiele miłych wspomnień z nim związanych. Dla mnie ma w sobie coś z magii, zupełnie inaczej się w nim czuję. Podobają mi się jego zabytki, bogata oferta kulturalna oraz wolniejsze tempo niż w Warszawie. Chciałabym tam zamieszkać. W Krakowie jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Pisze o nich Dariusz Jędrzejewski w swoim spacerowniku.

"Spacerem po Krakowie" to przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego po stolicy Małopolski. Publikacja składa się z 3 części - Lotem błyskawicy, Części Krakowa oraz Wskazówki dla podróżnych. Każda z omawianych części miasta zawiera: Opis trasy, Wizytówkę, Tylko w Krakowie i Rekomendacje.

Koncepcja przewodnika jest prosta: trasy opisane w przewodniku wiodą przez najciekawsze zakątki Krakowa. Każdą z nich naniesiono na plan miasta i tak zaplanowano, by wypełniła dzień, uwzględniając jednocześnie godziny otwarcia poszczególnych obiektów i pory dnia, gdy są mniej zatłoczone. Często przechadzki kończą się w pobliżu restauracji lub tętniących życiem nocnych klubów.

W przewodniku opisano największe atrakcje miasta, porady bywalca, przedstawiono symbole miasta i niespodzianki, mapy z trasami spacerów jednodniowych lub weekendowych, także dla rodziców z dziećmi oraz informacje, gdzie warto zjeść w danej części Krakowa. Na końcu znajduje się indeks miejsc, który ułatwia szukanie.

 / Fot. Weronika TrzeciakDzięki przewodnikowi można poznać następujące części Krakowa - Drogę Królewską, główny trakt Starego Miasta, biegnący od Barbakanu na Wawel; Stare Miasto, z siecią uliczek wokół Rynku Głównego; Wawel, wapienne wzgórze nad Wisłą, będące siedzibą królów; Stradom i Kazimierz, dawniejsze podkrakowskie osady, leżące na dwóch odrębnych wyspach, Stare Podgórze, dawniejsze miasto wybudowane od podstaw przez Austriaków; Kleparz, Garbary i Nowy Świat, dane miasta lub przedmieścia Krakowa; Zwierzyniec, dawne miasto zamieszkiwane przez flisaków wiślanych; podgórskie przedmieścia, czyli Dębniki, Zakrzówek, Borek Fałęcki i Łagiewniki oraz Nową Hutę, wybudowana jako "nowe socjalistyczne miasto dla klasy robotniczej".

Kraków jest swoistym muzeum architektury. Jako jedyne duże miasto w naszym kraju nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. W przeciwieństwie do Warszawy, z której pozostały jedynie gruzy i po wojnie trzeba ją było odbudować. W Krakowie zachowały się więc oryginalne budynki głównie z XIX i I połowy XX wieku, reprezentujące secesję, modernizm. Jednak zdarzają się znacznie starsze perełki architektoniczne - m.in. Collegium Maius.

Podczas czytania przewodnika odkryłam wiele nowych miejsc i poznałam historię tych, które znałam. Do nowych dla mnie obiektów należą: m.in. Park Edukacji "Wioski Świata", Wzgórze Lasoty, Dom Turecki. Do miejsc, które już odwiedziłam, ale prawie nic o nich nie wiedziałam, m.in. Planty, Katedra na Wawelu, Plac Bohaterów Getta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.