Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8572 miejsce

Spacerkiem po gminie Masłowice - rezerwat Góra Chełmo

Rezerwaty przyrody stanowią jedną z najważniejszych form ochrony środowiska przyrodniczego w powiecie radomszczańskim. Jednym z piękniejszych jest Rezerwat Góra Chełmo, położony sześć kilometrów od miejscowości Przedbórz.

Pozostawione ślady na skałach / Fot. Fot. Tomasz MazurNadrzędnym celem tworzenia rezerwatów jest zwiększenie możliwości utrzymania i przekazania następnym pokoleniom najcenniejszych fragmentów przyrody. Myśl tę wyraża hasło, które głosi: "Ochrona przyrody dla człowieka, a nie przed człowiekiem”. Lecz ochrona przyrody nie oznacza jedynie tworzenia rezerwatów. Oznacza także mądre korzystanie z zasobów naturalnych i świadome gospodarowanie nimi.

Plan rezerwatu / Fot. Fot. Tomasz MazurRezerwat archeologiczno-leśny Góra Chełmo utworzony został w 1967 r. Liczy 41,44 ha powierzchni. Znajduje się w pobliżu wsi Chełmo (gmina Masłowice), na południe od drogi Radomsko-Przedbórz. Celem utworzenia było zachowanie wzgórza, porośniętego lasem mieszanym, zbudowanego z piaskowców albskich, dolnokredowych i znajdującego się na nim grodziska prehistorycznego. Góra Chełmo jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Radomszczańskich. Jej wysokość wynosi 323 m n.p.m. Jest to kopulaste wzgórze wznoszące się od 80 do 100 m ponad przyległe tereny.

Dzięki wysokości i wyrazistości formy Góra Chełmo jest widoczna ze wszystkich stron z odległości ponad 10 km. O Górze Chełmo pisał już Jan Długosz: "Piotr, pan na Skrzynnie, wystawił kościół na górze zwanej Chełm, niedaleko Przedborza, i siedmią rowami głębokimi go obwarował... Z niej w dniu jasnym widać Sandomierz, Olsztyn, Miechów, Częstochowę, Piotrków, Łysą Górę i wiele miasteczek".

Zbocza południowe i zachodnie są łagodne, długie ich nachylenie jest mniejsze. Natomiast północne i wschodnie są strome. Zbocze od strony północnej, ma charakter skalnego urwiska wzniesionego pionową ścianą wysokości od 5 do 10 m.

Naturalne odsłonięcie piaskowców / Fot. Fot. Tomasz MazurUrwisko, w którym odsłaniają się piaskowce, jest cennym krajobrazowo elementem rezerwatu. Naturalne odsłonięcie piaskowców pod szczytem zostało znacznie powiększone przez ludzi wydobywających tu kamień. Eksploatacja piaskowca była tu prowadzona być może jeszcze we wczesnym średniowieczu. Wówczas na szczycie góry stała warowna twierdza, lub później, gdy na miejscu twierdzy stanął kościół.

Drzewostan w rezerwacie / Fot. Fot. Tomasz MazurObecnie Górę Chełmo porasta las ze starym i wielogatunkowym drzewostanem (dąb, świerk, jodła, buk, grab, klon zwyczajny, jawor i lipa drobnolistna). Różnicuje się on na dwa zespoły: grądu i boru mieszanego. Cennym jest typowo wykształcony zespół grądu w odmianie małopolskiej. Jest to jedno z nielicznych miejsc występowania starego drzewostanu klonowo-jaworowego

Pewnego rodzaju osobliwością są pojedyncze egzemplarze dębów w wieku około 230 lat. W rezerwacie spotkać można wszystkie znane i charakterystyczne dla tych okolic gatunki ssaków, ptaków, gadów, płazów i owadów. Z Górą Chełmo związanych jest także wiele legend, ale o tym w następnym odcinku...

Źródła:
Burzyński I.(red.), 1996: Rezerwaty Ziemi Piotrkowskiej, Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, Moszczenica.
Olaczek R., 1968: Stosunki florystyczno-fitosocjologiczne rezerwatu Góra Chełmo w pow. radomszczańskim, Łódź.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Adrianku, to w ramach treningu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Deutschland
  • Deutschland
  • 23.01.2011 18:40

Tomciu, a po boisku za piłką już nie chce Ci sie biegać, że sie za chodzenie po lasach zabrałeś ? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pawel Karczewski
  • Pawel Karczewski
  • 16.09.2010 22:14

super okolice na wycieczki rowerowe, też b. czesto tam jezdze

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał Kustosik
  • Michał Kustosik
  • 11.09.2010 14:13

... Jadę dziś do Radomska i w kierunku Góry Chełmo się udaję na rowerze przez radomszczańskie wzgórza... Dnia następnego dalej na północ przez lasy w kierunku Kłudzic przy Rzece Luciąży i pod wieczór w Piotrkowie w pociąg i do domu :)... a to wszystko ze Zgierza, piszę to ;) aby podkreślić walor regionu w który się udaję, kawałek przecież muszę przejechać żeby się tam dostać w końcu, prawda?
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak najbardziej plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajna góra, i Częstochowę z niej widać :)) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W takim terenie milo sie wypoczywa, ładne fotografie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.