Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14779 miejsce

Spacerkiem po Pradze - mieście, które łączy powagę i poczucie humoru

Czeska Praga to miasto znane niemal wszystkim turystom. Oprócz klasycznych wycieczek uwzględniających największe atrakcje, warto czasami spojrzeć na nie z nieco innej strony.

Gęsto

Praga / Fot. Anna OmiecińskaKażdy, kto chociaż raz był w Pradze zgodzi się, że miasto to ma niesamowity klimat i wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Niestety potwierdzeniem tego zdania są odwiedzające czeską stolicę tłumy. Sesje ślubne japońskich par młodych na Hradczanach nie należą do wyjątkowych (aż trudno uwierzyć, że aż tylu Japończyków bierze ślub, a co dopiero przylatuje do Europy na zdjęcia), przed Mostem Wacława zaś zaraz będą ustawiać się kolejki, gdyż już trudno na niego wejść bez przeciskania się pomiędzy kolejnymi odwiedzającymi.

Praga / Fot. Anna OmiecińskaBez względu na to, w jakim języku mówimy, poradzimy sobie ze wszystkim, a także znajdziemy zrozumiałą dla nas darmową wycieczkę z przewodnikiem. Angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, rosyjski – do wyboru, do koloru (tylko nie pomylcie w połowie swojej grupy ze stojącą obok). A w wielu miejscach informacje czy ulotki może pobrać także po polsku.
Z jednej strony na pewno świadczy to o wyjątkowości Pragi, z drugiej zaś może czasami denerwować. Pusto nie jest bowiem nawet w nocy - wtedy przynajmniej nie ocieramy się o kolejnych zwiedzających, tylko mijamy ich w odległości pół metra.

Z dystansem

Praga. Pomnik Charakterystyczny czeski humor znany jest na całym świecie. Czeskie filmy i książki potrafią nas śmieszyć do łez, a opisywany przez Mariusza Szczygła dystans Czechów do siebie, swojego państwa i kultury wydaje się być na granicy dobrego smaku. Zwłaszcza jeżeli zestawimy go z poważnym, dostojnym i martyrologicznym podejściem Polaków do ojczyzny. Nie mniej jednak czeskie poczucie humoru widoczne bywa także na ulicach miasta i to nie tylko za sprawą zabawnie dla nas brzmiących napisów na szyldach.
Praga. Odwiedzając Pragę warto zapoznać się z postacią Davida Cernego, którego prace stanowią ciekawe punkty na mapie miasta. Cerny to znany współczesny rzeźbiarz, którego sztuka ma, jak sam mówi, drażnić publiczność i wzbudzać kontrowersje. Nad Wełtawą, przy muzeum Franza Kafki, zobaczyć można rzeźbę ludzi sikających na Czechy, którzy mogą na prośbę wysikać treść wysłanego na specjalny numer sms-a (postawioną z okazji wstąpienia Czech do Unii Europejskiej!), w galerii Lucerna koń króla Wacława wisi do góry nogami pod sufitem, na wieżę telewizyjną w dzielnicy Zizkov wchodzą czarne niemowlaki, nad ulicą Husa wisi trzymający się jedną ręką żerdzi Zygmunt Freud, a jeszcze gdzie indziej (dokładnie w galerii Futura) można wejść w tyłek politykom. Chociaż prace Cernego prowokują, to jednak Czesi jak najbardziej akceptują ich istnienie w przestrzeni publicznej. Trochę gorzej z władzami, ale jednak na szczęście mamy jeszcze możliwość spotkania jego prac na praskich ulicach. Aby w pełni móc poznać Pragę warto poza tradycyjnymi zabytkami przejść się i zobaczyć także te atrakcje, które stanowią kwint esencję czeskiego stylu życia.

Smacznie

Praga. Knedliczki z kaczką w jednej z czeskich restauracji / Fot. Anna OmiecińskaW Czechach wypić można najmocniejsze piwo na świecie – Primator Rityrsky. Trunek o zawartości 24% alkoholu musi zwalać z nóg, więc jeżeli chcemy go spróbować to raczej nie przed kolejną wizytą w muzeum. Dla miłośników stania o własnych siłach znajduje się ogromny wybór mniej procentowych piw. Nie da się w końcu mówić, że było się w Pradze, gdy nie skosztowało się wytworu któregoś z czeskich browarów, a najlepiej z kilku. Pilzner, Budvar, Staropramen - warto zapamiętać te nazwy. Do piwa można zjeść charakterystyczne knedliczki z kachną (kaczką) i kapustą. Mniej głodni mogą spróbować na przykład smażonego syra.

Podsumowując

Praga / Fot. Anna OmiecińskaTak więc Praga to miasto niezwykłe, gdzie powaga i dostojność łączy się z humorem i wyglądającym z okien pamiątkarni Krecikiem. Gdzie tłumy turystów zwiedzają kolejne muzea na zmianę z pijalniami piwa. Gdzie można spotkać Dzielnego Wojaka Szwejka obok muzyki Heleny Vondrackovej. A na pamiątkę warto przywieźć Lentilki, Kofolę czy czekoladę studencką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sympatyczny tekst. Mam ochotę znowu odwiedzić Pragę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praga jest cudna! Bez dwóch zdań!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.