Facebook Google+ Twitter

Spacerkiem po teatrach. Sprawdź program w twoim mieście

Jeszcze tylko przez trzy miesiące trwać będą obchody 250 - lecia teatru publicznego w Polsce. Jednym z ostatnich projektów organizowanych w ramach jubileuszowego roku będzie "Spacerownik teatralny".

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie. / Fot. Krzysztof KrzakOrganizatorem spacerownika jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który współpracuje w tym zakresie z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Sceną NN w Lublinie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz władzami samorządowym. Trasy zaproponowane przez organizatorów będą okazją do poznania teatralnej historii wybranych miast.

Pierwszy z planowanych spacerów rozpocznie się w niedzielę, 11 października 2015 roku o godzinie 13 wTeatr Dramatyczny w Warszawie. / Fot. Krzysztof Krzak Warszawie. Jego uczestnicy wyruszą z placu Krasińskich, gdzie na przełomie XVIII i XIX wieku znajdował się Teatr Narodowy. Dalsza trasa będzie wiodła ulicą Miodową (teatr Collegium Nobilium). Teatroznawcze przystanki zaplanowano przy byłych i obecnych siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Studio i Dramatycznego. W Warszawie swoją autorską trasę przygotowała też aktorka Joanna Szczepkowska. Tutaj też będzie można wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego.

Narodowy Stary Teatr w Krakowie. / Fot. Krzysztof KrzakW Krakowie spacer teatralny będzie wiódł szlakiem Heleny Modrzejewskiej. Zacznie się on o godzinie 11 przy ulicy Grodzkiej 22, gdzie znajduje się dom, w którym wielka aktorka przyszła na świat. Następne punkty trasy to: ul. św. Jana 7, gdzie mieściło się gimnazjum i liceum, do których uczęszczała Modrzejewska, Narodowy Stary Teatr i Salon Pani Heleny przy Siennej 5.

W Łodzi spacer teatralny przejdzie ścieżkami Leona Schillera pod hasłem "Łódzkie teatry za kurtyną historii". Tutaj wyruszy on o godzinie 11 spod głównej bramy Manufaktury przy ulicy Ogrodowej i będzie wiódł przez siedziby teatrów: Wielkiego, Nowego, Popularnego, Thalia, Victoria i Teatru im. Stefana Jaracza.Teatr Wielki w Łodzi. / Fot. Krzysztof Krzak

Wrocławscy miłośnicy teatralnej historii swojego miasta powinni stawić się w samo południe przed siedzibą Teatru Capitol przy ulicy Piłsudskiego 67. Uczestnicy wycieczki po zwiedzeniu Capitolu udadzą się za kulisy Teatru Polskiego, by następnie odwiedzić Operę Wrocławską i Narodowe Forum Muzyki.

Gdański Teatr Wybrzeże zaprasza na spacer o godzinie 11. Trasa obejmie Teatr Wybrzeże i Teatr Szekspirowski, a także ulicę Szeroką, Długą oraz Bramę Straganiarską. Uczestnicy poznają miejsce dawnej siedziby Teatru Żydowskiego czy Klubu Studentów Wybrzeża Żak oraz odwiedzą dom, w którym mieszkał Zbigniew Cybulski.

"Spacerownik teatralny" w Lublinie wystartuje o godzinie 13 z dziedzińca miejscowego zamku. Przebiegał on będzie szlakiem: Brama Grodzka, teatry: Stary, im. Hansa Ch. Andersena i im. Juliusza Osterwy, Centrum Kultury i Chatka Żaka.

"Teatralne przestrzenie Poznania" wystartują o godzinie 14 sprzed budynku Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu przy ulicy J.H. Dąbrowskiego 5, a poprowadzi go Agata Wittchen - Barełkowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.