Facebook Google+ Twitter

Spacerujmy na zdrowie!

Jak informuje Daily News, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynika, że jeden spacer w tygodniu na dystansie 10 kilometrów pozwala na zachowanie lepszego funkcjonowania naszego mózgu.

Badania przeprowadził Kirk Erickson z uniwersytetu w Pittsburghu, na grupie 300 osób. Wyniki pokazują, że negatywne zmiany zachodzące w mózgu u osób w podeszłym wieku można osłabić dzięki aktywności fizycznej.

Zdaniem naukowca, nieskomplikowany wysiłek fizyczny (marsz na dystansie kilku kilometrów) wpływa na zdrowie osób starszych bardzo korzystnie (spowolnienie demencji starczej i choroby Alzheimera).

Przebieg eksperymentu


Przez cały eksperyment rejestrowano trasy spacerów trzystu ochotników. Po dziewięciu latach przeprowadzono badanie mózgu z użyciem skanera rezonansu magnetycznego, po czym ustalono ogólną kondycję centralnego układu nerwowego uczestników eksperymentu.

Po kolejnych czterech latach zbadano ochotników ponownie, w celu znalezienia u nich dowodów na pogorszenie się kondycji intelektualnej oraz zaburzeń pamięci. Okazało się, że u osób, które chodziły przynajmniej dziesięć kilometrów tygodniowo spadło ryzyko problemów z pamięcią i osłabienia kondycji intelektualnej o ponad połowę.

Szansa dla osób cierpiących


Okazało się również, iż badania przeprowadzone przez Kirka Ericksona doskonale pasują do rezultatów wcześniejszych prac innych naukowców, w których wykazano, że ćwiczenia aerobików wyzwalały u badanych sekwencje reakcji biologiczno-chemicznych, które sprzyjały rozwojowi tkanki szarej w mózgu.

W związku z tym konieczne są dalsze badania nad wpływem różnorakiej aktywności fizycznej w celu powstrzymania rozwoju chorób zarezerwowanych dla osób starszych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wielu osobą przydał by się regularny spacer. Jeżdżąc samochodem pomału zatracają takie osoby zdolność chodzenia jak również dostają płaskie siedzenia od ciągłego siedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, czym jest i jaką wartość ma ruch na świeżym powietrzu. To co jest w zasięgu ręki i za darmo nigdy nie jest doceniane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2010 19:10

Szacuje się, że w krajach bogatych i cywilizowanych około 10-12 proc. populacji regularnie uprawia rekreację ruchową. W Polsce odsetek ten waha się między 2 a 3 proc.
Po roku działalności mojego klubu mogę śmiało stwierdzić, że w moim rodzinnym mieście jest jak na zachodzie Europy.
Cieszę się, że kolejna osoba na W24 specjalizuje się w tej tematyce. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.